Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Sceloporus malachiticus - legwan malachitowy*
Sceloporus malachiticus - legwan malachitowy*
Crotaphytus collaris - legwan obrożny*
Crotaphytus collaris - legwan obrożny*
Hemidactylus frenatus - gekon cziczak, gekon domowy
Hemidactylus frenatus - gekon cziczak, gekon domowy
Gekko vittatus - gekon paskowany
Gekko vittatus - gekon paskowany
Phelsuma laticauda
Phelsuma laticauda

Zootoca (Lacerta) vivipara - jaszczurka żyworodna

Gatunek opisał: Rok opisania: Nie wymaga rejestracji
Zootoca vivipara - jaszczurka żyworodna
Fot. 1 Zootoca vivipara - jaszczurka żyworodna


Polecany dla:

Nie dotyczy

Nazwa łacińska:

Zootoca vivipara

Nazwa polska:

Jaszczurka żyworodna

Synonimy:

Lacerta vivipara

Wygląd:

Niewielka jaszczurka dorastająca do 16 cm. Posiada smukłe ciało pokryte drobnymi łuskami. Samce maja proporcjonalnie dłuższy ogon niż samice. Palce zakończone pazurkami. Ubarwienie brązowe, młode są ciemniejsze. Grzbietem biegną zazwyczaj trzy poprzerywane ciemne pręgi. Na każdym z boków biegnie żółtawa linia. Spód ciała białoszary (u samic) i żółtopomarańczowy, który nabiera żywszych barw w okresie godowym (u samców). Czasem mozna spotkać osobniki melanistyczne - o bardzo ciemnej barwie lub całkowicie czarne (występują one zazwyczaj w górach, gdzie klimat jest chłodniejszy, a ciemne ubarwienie umożliwia szybsze ogrzanie ciała).

Występowanie:

Duża część Europy włącznie z Wielką Brytanią i Irlandią. W Azji po Amur i Sachalin. W Skandynawii zasiedla tereny położone na północ od koła podbiegunpwego, i jest jedynym gadem sięgającym swym występowaniem tak daleko na północ (zawdzięcza to swojej jajożyworodności). W górach zamieszkuje tereny do 3000m n.p.m. Zasiedla cały obszar Polski przy czym najliczniej występuje w górach.

Biotop:

Jaszczurka żyworodna zwana potocznie "Żyworódką" zamieszkuje różne biotopy, jednak muszą mieć one jedną wspólną cechę: stosunkowo wilgotne podłoże. Zamieszkuje nasłonecznione części lasów (np. polany, przecinki) i ich obrzeża, tereny w pobliżu zbiorników wodnych i obszary trawiaste. Jaszczurkę tę dosyć często można spotkać na stertach kamieni bądź gałęzi i drewna, gdzie ma możliwość wygrzewania się, a zarazem schronienia się w zacienione, chłodniejsze miejsca.

Aktywność:

Dzienna

Zachowanie:

Jaszczurka żyworodna nie wykazuje silnego terytorializmu. Na niedużej przestrzeni może żyć sporo jaszczurek. "Żyworódka" nie boi się wody, a nawet bardzo dobrze sobie w niej radzi. W momencie zagrożenia jest w stanie wskoczyć do wody, w której sprawnie pływa.

Środowisko życia:

Naziemny

Typ terrarium:

Nie dotyczy

Żywienie:

Gad ten żywi sie różnymi owadami iraz ich larwami. Zjada także pająki.

Wielkość terrarium:

Nie dotyczy

Rozmnażanie:

Jak sama nazwa wskazuje jaszczurka ta rodzi żywe młode. Dokładniej Lacerta vivipara jest jajożyworodna. Oznacza to, że embrion rozwija się w osłonkach jajowych, ale w ciele matki. Młode wydostają się z osłonek jajowych tuż przed porodem lub tuż po nim.

Gody jaszczurki żyworodnej rozpoczynają się niedługo po wybudzeniu ze snu zimowego - w maju i czerwcu, a czasem już w kwietniu. Ciężarna samica ma duże zapotrzebowanie na ciepło, przez co dużo czasu spędza wygrzewając się w promieniach słońca. Ciąża trwa przez okres około 3 miesięcy. Czas rodzenia młodych przypada na lipiec i sierpień. Na świat przychodzi 3-10 w pełni rozwiniętych maluchów mierzących około 4 cm.

Zimowanie:

Jaszczurka żyworodna (Zootoca vivipara) zapada w sen zimowy na przełomie października i listopada. Wybudza się z niego początkiem marca, a czasem nawet początkiem lutego (najwcześniej z Polskich gadów).

Uwagi:

 • Gatunek prawnie chroniony w Polsce!

uwaga opis przykładowy! do wykasowania ten napis w przypadku uzupelnienia opisu !:]

Ogólne informacje: 

Mały i kolorowy gatunek, wyglądem przypominający modliszki z rodzaju Creobroter. Jest łatwy w hodowli, a dzięki niewielkim rozmiarom, może być trzymany w małych pojemnikach od L1 do imago.

 • Podgatunki: 

  • P. centralis (La Greca, 1954) 

  • P. virescens (Serville, 1839)
 • Występowanie: 

   Etiopia, Burkina Faso, Ghana, Gwinea, Kamerun, Kenia, Niger, Nigeria, Senegal, Somalia, Sudan, Togo, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej • Wielkość: 

  • Samiec: 2-2,5cm 

  • Samica: 3cm 


 • Długość życia/liczba wylinek: 

  • Samiec: 6 miesięcy (3 miesiące jako imago) / prawdopodobnie 6 wylinek 

   Literatura:

Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Data modyfikacji: 2020-10-18 03:07