Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Cordylus tropidosternum - szyszkowiec tropikalny
Cordylus tropidosternum - szyszkowiec tropikalny
Eremias arguta - stepniarka drobnołuska
Eremias arguta - stepniarka drobnołuska
Acanthosaura capra - agama górska rogata*
Acanthosaura capra - agama górska rogata*
Gekon orzęsiony
Gekon orzęsiony
Crotaphytus collaris - legwan obrożny*
Crotaphytus collaris - legwan obrożny*

Acanthosaura capra - agama górska rogata*

Polecany dla średniozaawansowanych

Gatunek ten należy do rodziny agam (Agamidae) i poza nim wyróżniamy w rodzaju Acanthosaura następujące gatunki: Acanthosaura armata, Acanthosaura crucigera, Acanthosaura lepidogaster.

Gatunek opisał: Gunther Rok opisania: 1861 Nie wymaga rejestracji
Acanthosaura capra
Fot. 1 Acanthosaura capra


Polecany dla:

Średniozaawansowany

Nazwa łacińska:

Acanthosaura capra

Nazwa polska:

* Agama górska rogata (nazwa nie poprawna gdyż trójczłonowa, niezalecana)

Synonimy:

-

Wygląd:

Dorasta do 30 cm przy czym jak u innych agam ponad połowa długości przypada na ogon. Ciało ma smukłe, barwy oliwkowej. Jego spodnia część jest jaśniejsza , jednak ubarwienie w dużej mierze zależy od nastroju jak i również od otoczenia i intensywności światła czy ciepła. Nazwa "Rogata agama" oznacza iż na głowie posiada niewielkie urocze rogi(małe diabełki tasmańskie). Na grzbiecie sterczy kolczasty grzebień często w kolorze żółtym lub zielonym. Kiedy są przestraszone nadymają się otwierają szeroko pysk, fuczą lekko kiwając głową, a podgardziel robi się czerwono-brązowy a kolorki robią sie bardziej intensywne.

Występowanie:

Laos, Kambodża, Wietnam.

Biotop:

Zamieszkują na wysokich, górzystych wzniesieniach na poziomie 1300-1800 m.n.p.m tam gdzie jest dużo much, paproci, torfowisk różnych częściach Indochin.

Aktywność:

Dzienna

Zachowanie:

Sprawnie porusza się na lądzie, wodzie, umie jak agama błotna biegać na tylnich kończynach unosząc ogon nad ziemie. Płochliwe często zrywaja się do ucieczki demolując połowe terrarium, a także rozbijają sobie pyski o szyby. Przy tych jaszczurkach należy dużo cierpliwości i po mału oswajać je. Z czasem stają się łagodniejsze i ufne do człowieka, pozwalając się brać na rekę. Nie można trzymać w terrarium dwóch samców, gdyż grozi to walką o terytorium i o samice.

Środowisko życia:

Nadrzewny

Temperatura °C:

W dzień 20-25°C, nocą może spaść do około 18°C.

Wilgotność powietrza %:

W dzień na poziomie 70-80% w nocy wyższa - nawet do 90%.

Oświetlenie:

Cykl 12 godzinny. Terrarium powinno być oświetlone świetlówkami o pełnym widmie światła dziennego, a także UVB 5.0 i grzewczą pod którą będą nasze podopieczne mogły się wygrzać. Należy pamiętać o tym, że pomiędzy żródłem światła UVB a jaszczurką nie może znajdować się żadna szyba, pleksi ani gęsta siatka ponieważ zatrzymują one promieniowanie UVB. Najbardziej polecam świetlówki kompaktowe (na przykład exo-terra repti-glo 5.0) ponieważ skuteczne promieniowanie UVB przez nie emitowane dociera dużo dalej (50 cm) a niżeli w przypadku typowych świetlówek rurowych (30 cm).

Typ terrarium:

Tropikalne

Żywienie:

Jaszczurki owadożerne. Jedzą w zasadzie wszystko co się rusza. Ważna jest różnorodność. Przysmakiem wielu jaszczurek są świerszcze, których hodowla nie sprawia wiekszych problemów. Coraz częściej słyszymy o hodowli moli woskowych(galleria mellonella) które ładnie, miodowo pachną. W lecie łaki dostarczają nam plankton łąkowy. Ze mnie czesto śmieją się sąsiedzi jak latam z siatką i łapie fruwające i pełzające żyjatka. Należy jednak nie łapać ich w poblizu dróg czy łąk które sa pryskane! A także nie wolno łapać takich insektów jak:os, pszczół czy trzmieli które mogły by stanowić zagrożenie dla naszych pupili. Nie pogardzą mucha domową(musca domestica), szarańcza wedrowna i pustynna, larwami mącznika młynarka(tenebrio molitor), drewnojada lub karaczanami których coraz wiecej gatunków pojawia się na rynku. Wśród najbardziej popularnych są karaczan zielony (Panchlora nivea), karaczan argentyński (Blaptica dubia), karaczan szary (Nauphoeta cinerea) Jako z roślin na urozmaicenie diety mozna co jakiś czas podać: babkę lancetowata i zwyczajną, koniczyne białą i łąkową (posiada zawartość wapna) a także mniszek pospolity który ma duzo wartości odżywczej. Ich najlepszym przysmakiem są ślimaki Często po zakupie nowych nabytków musiałam zachęcać je do jedzenia, bo były zestresowane ale po około tyg czasu już same schodziły do miseczki jak nie było nikogo w pobliżu.

Wielkość terrarium:

100x50x100 cm

Terrarium:

Minimalny wymiar to 100x50x100 cm. Pamietając, że należy ustawić je w mieszkaniu w dobrym miejscu. Przede wszystkim nie może być narażone na duże zmiany temp. np. parapet czy w miejscu co są przeciągi. Wymaga przestronnego, wysokiego terrarium. Zalecana temperatura w dzień 20-25°C, na wyspie ciepła dochodząca nawet do 35°C. W nocy może spaść do 18°C. Wilgotność w dzień należy utrzymywać na poziomie 70-80% w nocy znacznie wyższa nawet do 90%. Należy zraszać 2 razy obficie pomieszczenie. Na dno obszerny basen w którym agamy lubią się pluskać , nurkowac i oddawać kał , także należy wode codziennie wymieniąc na nową, a obrzeża baseniku nie moga być za wysokie, żeby nasza podopieczna umiała z niego sie poźniej wydostać. Te jaszczurki rzadko schodzą na ziemię, prowadzą życie nadrzewne potrafią bardzo szybko poruszać się po gałęziach lubią siedzieć na jednym wybranym przez siebie patyku. Tak jak kameleony tak i agamy muszą mieć ruchomą wodę np mały wodospad, pipetę lub system zraszający . Potrafią skakać z górnej partii terra do wody. Podłoże powinna stanowić mieszanina torfu, piasku i mchu. Z dużą ilością mocnych gałęzi i dużą, żywą roślinnością, za którą w razie zagrożenia będą mogły sie jaszczurki schować.

Na ścianke tylną i boczną można przylepić steropian powypalany z gipsem i fugą w odcianiach zielono-brązowym, w handlu dostepne są różnej grubości płyty korkowej którą w szybki sposób można przylepić i za pomoca nożyka lekko wydubać.Kolejnym takim przykładem jednak bardziej pracochłonnym jest naklejenie naturalnych kawałków kory dębu, przy czym zakamarki, dziurki należy dobrze zamaskować, żeby intruzy np świerszcze nam sie nie przedostały. Ładnie tez wyglada ścianka z naturalnych kamieni z dodatkiem steropianu i fugi, którą na koniec należy pociągnąć ekologicznym lakierem w celu uzyskania trwałej powierzchni odpornej na wilgoć i zadrapania przez pazurki zwierząt.

Jeśli chcemy rośliny do terrarium to kwiaty należy wybrać bardzo wytrzymałe, gdyż agamy bardzo lubią skakać z jednego punktu do drugiego. Moja rada to: scindapsus złoty, monstera, kitnia, anturium, figowiec pnący a także filodendron pnący. Należy bezwzględnie unikać wszelkich gatunków bluszcza oraz paproci, ponieważ wiele z nich jest silnie trujących.

Rozmnażanie:

W trakcie godów samce szczególnie często kiwają głowami. Przy kopulacji samiec przytrzymuje samicę pyskiem w okolicy szyi, raniąc ja bądź często kończy się utrata kilku łusek lub różków. Sam akt natomiast trwa kilka chwil. Zapłodnione samice wykazują ogromny apetyt, dlatego musimy zwiększyć dawkę pokarmu wraz z witaminami i wapnem. Staja się rozdrażnione, gdy samiec będzie starał sie zbliżyc do niej. Na 2-3 dni przed złożeniem jaj samice nie chcą przyjmować już pokarmu, a stają się lekko podenerwowane. Większy czas spędzają, wtedy w partiach najniższych, grzebiąc, kopiąc lub przegrzebująć połowe terrarium, aby znajść jak najlepsze miejsce do złożenia jaj. Należy wtedy więcej zraszać podłoże. Samica składa do 10 jaj zagrzebując je w podłożu na głebokość 20-30 cm. Rozwój zarodkowy w temperaturze 20-22 stopni trwa niestety długo od 160-180 dni.

Uwagi:

Piękna mało popularna jaszczurka ale niestety bardzo wrażliwa na stres. Wielu terrarystów, uważa ją jednak za zbyt spokojne, monotone, bo potrafią siedzieć przez cały dzień w tym samym miejscu nie ruszając się prawie. Poczatkujący terraryści powinni kupować zwierzęta urodzone w niewoli, ponieważ są one znacznie mniej kłopotliwe w hodowli i nie występuje u nich tak duże ryzyko chorób jak w przypadku zwierząt odłowionych z naturalnego środowiska. A niestety ten gatunek większości jest z odłowu. NIE LICZNE OSOBNIKI SĄ Z HODOWLI.

Dzienna jaszczurka, jednak w nocy bardzo czujna i z tego powodu nie należy zbytnio hałasować.

Nie należy trzymać dwóch samców w jednym terrarium

 

Kupujac gada w sklepie zoologicznym warto zwrócić uwage w jakich warunkach był przetrzymywany, czy pomieszczenie było ogrzewane i dobrze urządzone. Dobrze też zaraz po zakupiepoogladać pierwszy kał. Powinien byc zwięzły i bezwonny. Wodnisty i cuchnący świadczy o zaburzeniach pokarmowych i złym stanie zdrowia. Jeśli mamy wybór pomiędzy kilkoma osobnikami to starajmy się wybrać te najżywszą i najszybciej uciekającą jaszczurkę. Jej szybkość i zwinność oraz ładne, soczyste barwy będą świadczyć o dobrej kondycji. Omijajmy natomiast osobniki apatyczne, powolne i koślawe - taki stan może byc objawem choroby bądź innych dolegliwości.

Opracowanie:

Avabela

Literatura:

Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Data modyfikacji: 2020-10-15 06:07