Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Wysyłka jaszczurki

Chyba wszyscy hodowcy jaszczurek prędzej czy później napotykają przeszkodę związaną z wysyłką gada. Niejednokrotnie jest to jedyne wyjście, aby sprzedać przychówek lub zdobyć od dłuższego czasu poszukiwany gatunek. Oczywistym jest fakt, że wysyłka żywego zwierzęcia wzbudza wiele kontrowersji. Dla jednych jest ona czymś okrutnym, dla innych czymś naturalnym. Poniższy tekst pokaże Ci jak z głową zapakować jaszczurkę oraz jakie środki transportu wybrać, aby dotarła ona bezpiecznie do celu.

Pakowanie: Pierwszą i podstawową kwestią niewątpliwie jest temperatura powietrza. Jeśli panuje mróz, temperatura jest bliska zera, bądź też panują upały oczywistym jest, że gad nie może zostać wysłany. Co jeśli termometr wskazuje 7-10°C? Wówczas paczka musi być odpowiednio izolowana, co zabezpieczy zwierzę przed nagłymi wahaniami temperatury. Jednym z rozwiązań jest sporządzenie lub wykorzystanie już gotowego pudła ze styropianu (musi mieć co najmniej kilka centymetrów grubości). Jeśli nie dysponujemy tym materiałem przeszkodę można pokonać w inny sposób. Zwykłe kartonowe pudło szczelnie wykładamy grubą warstwą gazet, a całą wolną przestrzeń wypełniamy watą. Taka izolacja z powodzeniem zabezpieczy naszych podopiecznych.

Pakując zwierzęta musimy odpowiednio je unieruchomić. Może się to wydawać dość dziwne, jednak zabieg ten ma za zadanie uchronić jaszczurki przed poobijaniem się. Gad powinien znajdować się w niewielkim pojemniczku (w przypadku, gdy wysyłamy większą ilość zwierząt, każde z nich musi być w osobnym pojemniczku) niewiele dłuższym od samego zwierzęcia. Wolną przestrzeń jaka pozostaje należy wypełnić chusteczkami bądź papierem toaletowym. Gad powinien mieć ograniczony zakres ruchów, jednak nie może być przyciśnięty! Pamiętajmy, że ów pojemniczki powinny być sztywne (najlepiej jeśli wykonane są z plastiku) i włożone do większego pudła, a w nim unieruchomione za pomocą zwiniętych gazet, lub jeśli warunki pogodowe tego wymagają, za pomocą izolatora.

Ostatnią rzeczą o jakiej musimy pamiętać jest zapewnienie wentylacji. Niewielkie otwory musza się znajdować zarówno w zewnętrznym pudle, jak i wewnętrznym pojemniku. Zwróćmy uwagę jednak na to, że otworki w pudełeczku w którym znajduje się jaszczurka nie mogą być większe od jej łapy bądź średnicy jej palca, co zapobiegnie ewentualnym nieszczęśliwym wypadkom jak np. złamanie (nagły wstrząs w momencie, gdy jeden z palców utknął w otworze). 

Odbiór: Gdy odbieramy paczkę, a temperatura na zewnątrz jest niska, w żadnym wypadku nie możemy jej od razu otwierać. Najlepiej jeśli postoi ona około 2-3 godzin w pomieszczeniu, co sprawi, że temp. wewnątrz niej będzie się stopniowo wyrównywać z temp. w pomieszczeniu.


Sposoby wysyłki:
przesyłka konduktorska (PKP) – niewątpliwie najbezpieczniejsza forma wysyłki, gdyż „podróż” przebiega w ciepłym przedziale (co ma bardzo duże znaczenie w porze jesiennej i zimowej) oraz trwa zaledwie kilka godzin. Jest ona opłacana przez osobę wysyłającą i musi być doręczona do rąk konduktora w pociągu (zazwyczaj pierwszy wagon). Odbiór również ma miejsce w pociągu po uprzednim wylegitymowaniu się. Zarówno wysyłający i odbierający musza ustalić, którym pociągiem i kiedy zostanie wysłana paczka. Koszt: 25zł; funkcjonuje jedynie, gdy istnieje bezpośrednie połączenie pomiędzy określonymi miastami. 
PKS – podobnie jak w przypadku przesyłki PKP paczka dostarczana jest w tym wypadku kierowcy i odbierana na określonym przystanku o godzinie takiej jak na rozkładzie jazdy. Wysyłający i odbierający muszą uzgodnić, którym kursem zostanie wysłana paczka. Koszt: 10zł; funkcjonuje jedynie w przypadku, gdy występuje takie połączenie. 
kurier – zaletą jest, że paczka dochodzi stosunkowo szybko, nigdy nie ma opóźnień. Koszt: około 20zł w zależności od firmy; dowóz na terenie całego kraju, dostawa do domu. 
Poczta Polska – stosunkowo często występują opóźnienia, co może wpłynąć bardzo niekorzystnie na zdrowie jaszczurki. Zaletą jest niska cena. Dowóz na terenie całego kraju.

Data modyfikacji: 2020-10-14 06:01