Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Dlaczego stosujemy oświetlenie UV w terrarium z legwanem zielonym?

Oświetlenie UV należy do podstawowego wyposażenia każdego terrarium dla Legwanów zielonych. Świetlówki UV zastępują naturalne oświetlenie słoneczne niezbędne do prawidłowego rozwoju każdego gada. Za najważniejsze promienie uważa się promienie UVA oraz UVB. Promieniowanie UVA stymuluje apetyt, zachowania rozrodcze oraz aktywność. Promieniowanie UVB sprzyja syntezie witaminy D3 niezbędnej do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu.

Najwłaściwszym typem oświetlenia w terrarium dla legwanów (mikroklimat lasów tropikalnych) jest świetlówka Repti Glo 5.0 (choć są tez inne typy oświetleń niż świetlówki - patrz pkt 8), gdyż posiada ona umiarkowana do wysokiej, emisje promieni UVB, ogromnie zbliżoną do emisji promieni w zacienionym środowisku lasów tropikalnych. Świetlówka wyżej opisana emituje 30% promieni UVA i 5% promieni UVBMożemy używać świetlówek różnych firm, ale musimy zwracać uwagę na wartości procentowe promieniowania UV ( musi być 5% UVB i 30 % UVA )
Musimy wiedzieć, ze pełna skuteczność promieniowani UV przez te świetlówki waha się od sześciu miesięcy do jednego roku maksymalnie. Oznacza to, iż po upływie tego czasu promienie te nie są emitowane juz w 100% i powinniśmy je zmienić na nowe, aby mieć pewność, co do prawidłowości ich działania. Aby uzyskać najlepsze efekty stosując oświetlenie UV powinniśmy naświetlać zwierzęta, co najmniej 10 godzin, a maksymalnie 12-14 godzin, pamiętając, ze oświetlenie to musi być zamontowane tak, aby światło padało na legwana od góry tak jak robią to promienie słoneczne w naturze. Optymalna odległość świetlówki od zwierzęcia powinna wynosić 20-25 cm.


Od niedawna pokazało się nowe źródło światła, ciepła i UV na polskim rynku terrarystycznym. Jest nim żarówka Power Sun firmy Zoo Med, która może być alternatywa dla świetlówek terrarystycznych, jak również dla oświetlenia typu HQI. Jest to żarówka o typowym, dużym gwincie dająca dużo światła, zastępująca częściowo promiennik podczerwieni i co najważniejsze emitująca UV na dużo większa odległość niż świetlówka (producent podaje odl. 6 stóp - ok.1,8m). Ta ostatnia cecha pozwala zastosować ja w średnich,a szczególnie dużych terrariach. W pierwszej kolejności światło i ciepło daje włókno żarowe, a po kilku minutach rozgrzewania pary rtęci zawarte w bance żarówki dają zauważalną zmianę barwy światła. Intensywność UVB -50µW/cm2. Ze względu na dużą ilość wydzielanego ciepła nie nadaje się ona do małych terrariów. Jest zalecana dla gadów nawet o dużym zapotrzebowaniu na UV, dla legwanów również. W przeciwieństwie do Ultra Vitalux można ja stosować tak jak świetlówkę, czyli przez cały dzien. Jest dostępna o mocy 100W i 160W i dlatego bezwzględnie musi być stosowana w oprawce PORCELANOWEJ. Koszt zakupu tej żarówki jest duży, bo wynosi ponad 200zl, ale biorąc pod uwagę to, ze określony przez producenta czas świecenia to 10000 godzin (ok. 2,3 roku = 3-4 świetlówki) do tego dużo większa efektywność naświetlania gadów UV stwarzają z tej żarówki ciekawa propozycje dla terrarystów. Podobna żarówkę oferuje firma T-Rex. Jest to również żarówka do całodziennego stosowania i tak jak Repti Sun daje UV na duża odległość, dostępna o mocy 100W i 160W. Zaleta jest zabezpieczenie termiczne niepozwalające na przepalenie się włókna żarowego. Żarówka samoczynnie się wyłącza na kilka minut, a po ostygnięciu ponownie święci.

Data modyfikacji: 2020-10-14 02:41