Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Basiliscus plumifrons - bazyliszek płatkogłowy
Basiliscus plumifrons - bazyliszek płatkogłowy
Oedura castelnaui
Oedura castelnaui
Gekon orzęsiony
Gekon orzęsiony
Hemidactylus frenatus - gekon cziczak, gekon domowy
Hemidactylus frenatus - gekon cziczak, gekon domowy
Lygodactylus luteopicturatus - gekon żółtogłowy
Lygodactylus luteopicturatus - gekon żółtogłowy

Ctenosaura similis - legwan czarny

Polecany dla średniozaawansowanych

Rodzina legwanów (Iguanidae) została podzielona na kilka mniejszych rodzin. W rodzinie Iguanidae zostały właśnie rodzaje: Amblyrhynchus, Brachylophus, Conolophus, Ctenosaura (min. C. Similis), Cyclura, Dipsosaurus, Iguana oraz Sauromalus.

Gatunek opisał: Rok opisania: Nie wymaga rejestracji
Ctenosaura similis - legwan czarny, czarnogwan środkowoamerykański
Fot. 1 Ctenosaura similis - legwan czarny, czarnogwan środkowoamerykański


Polecany dla:

Średniozaawansowany

Nazwa łacińska:

Ctenosaura similis

Nazwa polska:

Legwan czarny

Synonimy:

-

Wygląd:

Jaszczurka o typowej budowie dla przedstawicieli swojej rodziny. Dorosłe osobniki ubarwione są w szarej tonacji, z niewielkimi dodatkami czerni czy bieli. Ogon pokryty ostrymi łuskami podobnie jak u Legwana zielonego (Iguana iguana) ogon jest ozdobiony czarnymi pasami. Dorosłe osobniki dysponują grzebieniem. Głowa dość duża. Niestety ale legwana tego bardzo łatwo pomylić z innymi przedstawicielami rodzaju Ctenosaura o zbliżonej wielkości. Młode osobniki są żywo zielone, barwa ta zanika w wieku około pół roku. Gatunek ten osiąga około metra (maksymalnie 1,2 m) Samce są większe i masywniejsze od samic.

Występowanie:

Gatunek ten występuje od południowego Meksyku po Panamę.

Biotop:

Gatunek ten zamieszkuje tereny suche. Półpustynie, suche lasy, skały, plaże.

Długość życia:

W dobrych warunkach nawet blisko 20 lat.

Aktywność:

Dzienna

Zachowanie:

Legwany te żyją w dość luźnych grupach składających się z dominującego samca i samic.

Dość łatwo oswajająca się jaszczurka. Oswajanie najlepiej zaczynać w dość wczesnym wieku. Jest to gatunek który przy troskliwej opiece powinien pozostać u hodowcy wiele lat.

Ze względu na dość znaczne rozmiary lepiej jaszczurki tej nie łączyć z innymi gatunkami. Lepiej jest mieć przynajmniej parę tych pięknych zwierząt (oczywiście w odpowiednio dużym terrarium) i obserwować ich zachowania społeczne.

Środowisko życia:

Nadrzewny

Temperatura °C:

W dzień 28-33°C, punktowo 40°C, w nocy około 20-22°C.

Wilgotność powietrza %:

W dzień około 50%, w nocy do blisko 80%. Wieczorami należy silnie spryskać terrarium letnią wodą.

Oświetlenie:

Cykl oświetlania 12-14 godzinny. Stosujemy UVB 10%.

Typ terrarium:

Stepowe

Żywienie:

Jest to jaszczurka wszystkożerna, w diecie młodych dominuje pokarm zwierzęcy, a u dorosłych dominuje pokarm roślinny. Na pokarm zwierzęcy składają się najróżniejsze owady np. karaczany, szarańczaki, świerszcze, pasikoniki, noworodki mysie. Pokarm roślinny to głównie liście np. mniszka lekarskiego, koniczyny itd., warzywa i od czasu do czasu słodkie owoce.

Wielkość terrarium:

200x100x100 cm

Terrarium:

Ze względu na duże rozmiary terrarium dla tej jaszczurki musi być naprawdę obszerne. Minimum dla pary: 2 m / 1 m/ 80 cm (dł/szer/wys) lepiej oczywiście żeby terrarium było jeszcze większe. Podłoże powinien stanowić piasek. Pomimo iż jest to gatunek naziemny warto wstawić do jego terrarium solidny konar (jaszczurki te wspinają się bardzo dobrze) W terrarium tych legwanów koniecznie trzeba zamontować świetlówkę emitującą silne promieniowanie UVB, a także promienniki pod którymi temperatura może dochodzić nawet do 40*C. Nie powinno także zabraknąć w terrarium basenu.

Rozmnażanie:

Jaszczurki te osiągają dojrzałość płciową w wieku około dwóch lat. Do pobudzenia do rozrodu konieczne jest obniżenie temperatury do około 18°C na osiem do dziesięciu tygodni (w miesiącach zimowych).
Po tym okresie samice starają się zaimponować samicom. Po kopulacji (około 40 dni) samica znosi jaja do wilgotnego podłoża 28-39 jaj.

Jaja powinny zostać przeniesione do mniejszych plastikowych pojemników i umieszczone w inkubatorze. W dzień temperatura inkubacji powinna wynosić 26-29°C, a w nocy 20-23°C. Wilgotność powinna się utrzymywać na poziomie 90-96%. Inkubacja jaj w takich warunkach powinna wynosić około 80-100 dni.

Uwagi:

Duża, imponująca jaszczurka, samce jak u wszystkich jaszczurek nie tolerują się nawzajem. Wymagane silne naświetlanie promieniami UV.

Literatura:

Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Data modyfikacji: 2021-01-25 15:40