Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Anolis carolinensis - anolis zielony
Anolis carolinensis - anolis zielony
Anolis sagrei - anolis brązowy
Anolis sagrei - anolis brązowy
Podarcis muralis - murówka zwyczajna
Podarcis muralis - murówka zwyczajna
Hemitheconyx caudicinctus - gekon gruboogonowy
Hemitheconyx caudicinctus - gekon gruboogonowy
Trapelus mutabilis
Trapelus mutabilis

Trapelus mutabilis

Polecany dla średniozaawansowanych

Gatunki z rodzaju Trapelus są podobne do przedstawicieli rodzaju Pogona(wygląd zewnętrzny) z którymi nie są jednak zbyt blisko spokrewnione. Gatunki z rodzaju Trapelus razem z pokrewnymi rodzajami: Acanthocercus, Agama, Bufoniceps, Laudakia, Phrynocephalus, Pseudotrapelus i Xenagama zaliczane są do podrodziny Agaminae. Nazwy polskie tej agamy są bardzo mylące: agama niebieskobroda, agama niebieskogardła, agama stepowa czy agama pustynna, z tego powodu mogą zaistnieć nieporozumienia, dlatego najlepiej używać jedynie nazw łacińskich.

Gatunek opisał: Merrem Rok opisania: 1820 Nie wymaga rejestracji

Polecany dla:

Średniozaawansowany

Nazwa łacińska:

Trapelus mutabilis

Synonimy:

-

Wygląd:

Pokrojem agama ta jest dość podobna do agam z rodzaju Pogona (min. Pogona vitticeps) osiąga jednak mniejsze rozmiary około 25 cm, ponad połowa tej długości przypada na ogon. Ubarwienie jest w szaro-brązowej, brązowo-żółtej tonacji, na tym tle występują mniejsze i większe brązowe lub bursztynowe. Broda samców soczyście niebieska. Brzuch białawy lub kremowy. Nogi podobnie jak u blisko spokrewnionych rodzajów bardzo dobrze rozwinięte pozwalają się im bardzo szybko poruszać.

Występowanie:

Agama ta zamieszkuje duży obszar od północnej Afryki (Maroko i Egipt) po południowo-zachodnią Azję. Zamieszkuje jałowe tereny: stepy, półpustynie, pustynie, tereny kamieniste i piaszczyste.

Aktywność:

Dzienna

Zachowanie:

Z początku bardzo płochliwe, tchórzliwe i nieśmiałe, na każde próby łapania czy porządkowania wnętrza terrarium zareagują paniczną ucieczką. Po udanym zaaklimatyzowaniu się powinny stać się ufniejsze w stosunku do ludzi.

Lepiej ich nie łączyć z innymi gatunkami. Gatunki mniejsze i delikatniejsze od nich będą w ciągłym stresie, a po połączeniu z większymi gatunkami same agamy będą zestresowane ich obecnością, podobnie będzie w przypadku połączenia gatunków o podobnych rozmiarach i wyglądzie, oba gatunki będą zestresowane. Najlepiej nie łączyć ich z żadnym innym gatunkiem, ewentualnie umieścić je w odpowiednio dużym terrarium dającym możliwość swobodnego wyminięcia się.

Środowisko życia:

Nadrzewny

Temperatura °C:

W dzień 26-35°C, punktowo do około 40°C, nocą temperatura pokojowa.

Wilgotność powietrza %:

Za dnia około 50%, w nocy nieco wyższa. Terrarium delikatnie spryskiwać raz dziennie.

Oświetlenie:

Cykl 14 godzinny, stosujemy UVB 10%.

Typ terrarium:

Pustynne

Żywienie:

W diecie tej jaszczurki dominować powinny owady i inne bezkręgowce (świerszcze, karaczany, motyle, pająki itd.), czasami mysie noworodki, pokarm roślinny powinien być podawany dość rzadko np. liście i kwiaty mniszka lekarskiego czy słodkie owoce.

Wielkość terrarium:

120x60x50 cm

Terrarium:

Pomimo dość niewielkich rozmiarów należy tej agamie zapewnić obszerne terrarium 100/60/40 (dł/szer/wys) takie terrarium powinno starczyć dla samca i dwóch samic, lepiej jednak trzymać te agamy w jeszcze większym terrarium gdyż jest to gatunek (podobnie jak wszystkie agamy z podrodziny Agaminae) bardzo ruchliwy i aktywny, potrzebujący bardzo dużo przestrzeni życiowej. Wnętrze terrarium powinno odwzorowywać naturalne, ubogie środowisko tych agam. Na podłoże najlepiej się nadaję gruboziarnisty piasek. Nie powinno zabraknąć większych łupków skalnych czy kamieni np. piaskowiec, granit, bazalt, marmur itd. Jaszczurki te wymagają dużej liczby kryjówek które można zrobić właśnie z takich łupków skalnych na kształt grot. W terrarium nie może zabraknąć naczynia ze stale świeżą wodą. Surowy i dość monotonny wygląd takiego terrarium można nieco udekorować roślinami np. Crassula sp., Aloe sp., Gasteria sp., Haworthia sp., Sedum sp., Sansevieria trifasciata. Jednak będzie istniała konieczność wymieniania żywych roślin co jakiś czas na świeże (energiczne agamy nie będą się obchodzić zbyt delikatnie z roślinami) dlatego warto zastosować sztuczne rośliny. Tylna i boczne ściany powinno się pokryć zaprawą murarską lub gipsem. Oprócz KONIECZNEJ świetlówki dającej promieniowanie UV w terrarium nie powinno zabraknąć miejsca do wygrzewania się gdzie temperatura może wynosić ponad 40°C (pod promiennikiem ciepła)

Rozmnażanie:

Do zainicjowania okresu godowego niezbędny jest trwający około 2 miesiące okres spoczynku zimowego (grudzień-styczeń) odbywany w temperaturze około 10-15°C. Po zimowaniu następują gody, samica około 4 tygodnie po zapłodnieniu składa do 12 jaj (w sezonie może być kilka zniesień) do wilgotnego piasku. Jaja powinny zostać przeniesione do inkubatora i inkubowane w temperaturze 28-30°C co powinno trwać około 40-60 dni. Młode przy obfitym karmieniu dojrzewają szybko (nawet w wieku około pół roku).

Uwagi:

W opisywanych warunkach można trzymać inne gatunki z rodzaju Trapelus np. Trapelus savignii, Trapelus flavimaculatus. Zdecydowana większośc okazów z rodziny Agamidae pochodzi z odłowu, są osłabione i zarobaczone. Duża część sprzedawanych okazów ginie w terrarium. Po zakupie tych jaszczurek należy je odrobaczyć i pozostawić w spokoju w terrarium zapewniając im odpowiednie warunki bytowe.

Niewielka, ale bardzo ruchliwa agama, w jednym terrarium nie mogą przebywać 2 samce.

Literatura:

Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Data modyfikacji: 2020-12-22 14:55