Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Sceloporus malachiticus - legwan malachitowy*
Sceloporus malachiticus - legwan malachitowy*
Trioceros jacksonii - kameleon Jacksona
Trioceros jacksonii - kameleon Jacksona
Physignathus cocincinus - agama błotna
Physignathus cocincinus - agama błotna
Phelsuma madagascariensis - felsuma madagaskarska
Phelsuma madagascariensis - felsuma madagaskarska
Paroedura picta
Paroedura picta

Agama brodata

Polecany dla początkujących
Gatunek opisał: Rok opisania: Nie wymaga rejestracji

Polecany dla:

Początkujący

Nazwa łacińska:

Pogona vitticeps

Nazwa polska:

Agama brodata

Synonimy:

-

Aktywność:

Dzienna

Środowisko życia:

Naziemny

Temperatura °C:

np.W dzień XX°C, w nocy nie niżej niż YY°C

Wilgotność powietrza %:

np. W dzień XX-ZZ%, w nocy nie niżej niż XX-VV%.

Typ terrarium:

Nie dotyczy

Wielkość terrarium:

Nie dotyczy

Trudność hodowli:

Gatunek łatwy w hodowli

Agamy brodate to całkiem spore jaszczurki dorastające do około 50 cm. Stały się one bardzo popularne wśród terrarystów ze względu na ich ciekawy wygląd, rozmiar i charakter. Agama brodata jest więc często wybierana przez osoby chcące hodować jaszczurkę większą od gekona lamparciego, ale nie tak dużą jak np. waran stepowy czy legwan zielony. Dodatkową ich zaletą jest fakt, że prowadzą dzienny tryb życia, dlatego nie ma problemu z obserwacją ich zachowań w ciągu dnia. Nie trzeba czatować pod terrarium po zgaszeniu światła z latarką, i czekać aż jaszczurka wychyli głowę z kryjówki.

Występowanie
W naturze agamy brodate zamieszkują suche, silnie nasłonecznione, pustynne tereny środkowej Australii.

Wielkość terrarium
Ze względu na spore rozmiary i ruchliwość jaszczurki, terrarium dla niej również musi być całkiem duże. Dla jednego osobnika nie powinno być ono mniejsze niż 120/80/80 cm przy układzie dł/szer/wys. Oczywiście jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy pokusić się o większe terrarium, jego mieszkaniec z pewnością skorzysta z większej przestrzeni życiowej. Agamy uwielbiają biegać i wspinać się, dlatego im więcej miejsca na tego typu zabawy, tym lepiej dla zwierzaka. Należy jednak pamiętać, że jeśli zdecydowalibyśmy się na większą ilość osobników, terrarium powinno być odpowiednio większe.

Temperatury, oświetlenie i warunki panujące w terrarium

Do oświetlania terrarium używamy zwykłych żarówek. Żarówki powinny być również głównym źródłem ogrzewania w czasie dnia, aby jak najbardziej przypominały one działanie słońca. Moc żarówek powinna być zatem dobrana odpowiednio, by temperatura w terrarium utrzymywała się na poziomie 27-30°C, a punktowo pod źródłem ciepła dochodziła nawet do 40°C. Z racji tego, że agamy brodate prowadzą dzienny tryb życia, oprócz zwykłego oświetlenia bardzo ważne jest umieszczenie w terrarium źródła promieni UVB. Doskonale nadają się do tego specjalistyczne żarówki firmy exo-terra o nazwie repti-glo.

Wymagane wyposażenie terrarium

W terrarium agamy brodatej obowiązkowo musi znaleźć się miseczka z zawsze czystą wodą, elementy wystroju, które umożliwią jaszczurce interakcję z otoczeniem tj. konary (wcześniej przed wsadzeniem do terrarium odpowiednio do tego przygotowane), ścianki, i tym podobne elementy, po których agama będzie mogła się wspinać. Oprócz tego w terrarium powinna się znaleźć co najmniej jedna kryjówka i tak jak już wcześniej zostało powiedziane – żarówka emitująca promienie UV.

Literatura:

Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Data modyfikacji: 2021-12-17 10:53