Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Podarcis muralis - murówka zwyczajna
Podarcis muralis - murówka zwyczajna
Basiliscus plumifrons - bazyliszek płatkogłowy
Basiliscus plumifrons - bazyliszek płatkogłowy
Hemitheconyx caudicinctus - gekon gruboogonowy
Hemitheconyx caudicinctus - gekon gruboogonowy
Crotaphytus collaris - legwan obrożny*
Crotaphytus collaris - legwan obrożny*
Hemidactylus frenatus - gekon cziczak, gekon domowy
Hemidactylus frenatus - gekon cziczak, gekon domowy

Phelsuma madagascariensis - felsuma madagaskarska

Polecany dla średniozaawansowanych
Gatunek opisał: Rok opisania: | Uwaga gatunek wymaga rejestracji! (Cites: Załącznik II Aneks UE: Aneks B)
Phelsuma madagascariensis - felsuma madagaskarska
Fot. 1 Phelsuma madagascariensis - felsuma madagaskarska


Polecany dla:

Średniozaawansowany

Nazwa łacińska:

Phelsuma madagascariensis

Nazwa polska:

Felsuma madagaskarska

Synonimy:

-

Wygląd:

Gatunek ten ma masywną budowę, głowa trójkątna, słabo oddzielona od szyi. Ogon stanowi ponad połowę długości całego ciała. ¬renica jest okrągła, co świadczy o dziennej aktywności tego gatunku. Samce są intensywniej ubarwione od samic. Dorosłe felsumy madagaskarskie mają piękną żywo zieloną, szmaragdową barwę. Ciało i głowa pokryte są wyraźnymi czerwonymi plamkami, na głowie układają się one w kształt litery V. Ich rozmieszczenie jest u każdego osobnika inne, co ułatwia identyfikacje poszczególnych osobników. Brzuch mają kremowy, białawy lub żółtawy. Młode osobniki są zielono-żółte, pokryte pomarańczowo-brązowymi cętkami i pasami oraz mają poprzecznie prążkowany ogon.

Gatunek ten razem z Phelsuma standingi są największymi aktualnie żyjącymi przedstawicielami rodzaju Phelsuma. Największe rozmiary osiąga gatunek Phelsuma grandis (około 30 cm), pozostałe gatunki osiągają rozmiary w granicach 20-24 cm.

Występowanie:

Zgodnie ze swoją nazwą felsuma madagaskarska zamieszkuje wyspę Madagaskar, oraz kilka pobliskich wysepek.

Biotop:

Felsuma ta zamieszkuje raczej suchsze lasy, obrzeża lasów deszczowych, bananowce, dość często występuje w pobliżu siedzib ludzkich.

Długość życia:

W dobrych warunkach jest to gatunek długowieczny, przy troskliwej opiece może osiągać wiek ponad 20 lat.

Aktywność:

Dzienna

Zachowanie:

Gatunek ten należy raczej do dość nieśmiałych, jest stosunkowo łagodna (np. zlizuje miód z palca właściciela) nie nadaje się do brania na ręce ze względu na delikatną budowę i do oswajania "na siłę" (tym można jaszczurce jedynie zaszkodzić).

Może wykazywać pewną agresję w stosunku do innych gatunków, jednak w terrarium o odpowiednio dużych rozmiarach można połączyć tą jaszczurkę z innymi gatunkami osiągającymi podobne rozmiary, o podobnej budowie i wymagającymi takich samych warunków.

Środowisko życia:

Nadrzewny

Temperatura °C:

W dzień 25-28°C, punktowo do 40°C, w nocy około 21-24°C.

Wilgotność powietrza %:

60-90%

Oświetlenie:

Cykl oświetlenia 12-14 godzinny. Stosujemy oświetlenie UVB 5%.

Typ terrarium:

Tropikalne

Żywienie:

Podstawowym pokarmem tego gatunku są różne bezkręgowce odpowiedniej wielkości min. świerszcze, karaczany, a w miesiącach letnich bardzo dobrze robi dieta składająca się z motyli, prostoskrzydłych i innych bezkręgowców złapanych na np. łąkach (jak najdalej od dróg i miast) . Ważną częścią diety tych jaszczurek są miękkie owoce np. brzoskwinia, morela, papaja, jabłko, gruszka, mango, banan, melony (papka), dżemy (najlepiej domowej roboty), gęste, naturalne soki owocowe, rozcieńczony miód, przeciery w słoiczkach dla dzieci np. Gerber. Takie słodkości powinno się podawać co około 2 dni.Nie należy podawać felsumom produktów mlecznych, a jak już to naprawdę w bardzo małych ilościach. Bardzo ważne jest regularne podawane witamin i minerałów.

Wielkość terrarium:

60x45x60 cm

Terrarium:

Gekona tego należy trzymać parami (samce i samice wykazują agresje) Dość wysokie terrarium o minimalnych rozmiarach 40x40x70 cm (dla pary), lepiej jednak zapewnić większe terrarium.
Wystrój terrarium powinien składać się z pędów bambusowych (przynajmniej 5 cm średnicy), gałęzi o gładkiej powierzchni, żywych roślin o dość sztywnych liściach np. Sansevieria trifasciata, Scindapsus sp., Ficus elastica itd. Ściany terrarium można wyłożyć korą, pędami bambusowymi lub cementem (imitacja skały). Przy wyposażaniu terrarium miejmy na uwadze to, iż felsumy zamieszkują lasy tropikalne i naszym zadaniem jest aby terrarium jak najbardziej odzwierciedlało naturalne środowisko życia naszego pupila.

Felsumy nie będą korzystać z naczynia z wodą, wystarczy raz dziennie dość mocno spryskać całe terrarium letnią wodą, felsumy zaspokoją swoje pragnienie zlizując krople wody z liści, szyb i innych powierzchni. Jako podłoże można zastosować: torf, włókno kokosowe lub mech torfowiec. Gekony te prowadzą nadrzewny tryb życia i na ziemie prawie nie schodzą. Konieczna jest świetlówka emitująca promieniowanie UVB.

Terrarium możemy ogrzewać zwykłymi lustrzankami (dostępne w kazdym sklepie elektrycznym) oraz kablem grzewczym. Kabel grzewczy najlepiej jest umieścić na spodzie terrarium. Temperatura jaka powinna panować w terrarium to 25-29°C (miejscowo do 31°C), a wilgotność ok. 70%. Przy takiej temperaturze i wysokiej wilgotności musimy w terrarium zrobić bardzo dobrą wentylację. Aby mieć pewność, że przepływ powietrza w terrarium jest wystarczający, musimy większość sufitu terrarium zrobić z drobnej siatki oraz część ściany bocznej również zabudować siatką (z drobnymi dziurkami, tak aby gekon nie uciekł).

Rozpoznawanie płci:

U dorosłych osobników określenie płci jest dość proste. Dorosły samiec w porównaniu z samicą jest większy i masywniejszy. Nasada ogona samca jest wyraźnie szersza w porównaniu z samicą. Samce dysponują także "frędzlami" przy porach udowych.

Rozmnażanie:

Przy zapewnieniu optymalnych warunków dość łatwo doczekać się młodych. Gody mogą trwać przez okrągły rok, dojrzałość płciową gekony te osiągają po około roku, lepiej jednak dopuszczać samice gdy będą nieco starsze. Podczas zalotów samiec macha głową na boki i "ćwierka”, gdy jego zaloty zostaną przyjęte, chwyta samice za kark, czasami raniąc przy tym partnerkę (na szczęście skóra felsum ma duże zdolności regeneracyjne) i zbliża swoją kloakę do kloaki samicy (wtedy następuje kopulacja) samica może przechowywać nasienie samca. Po około 25 dniach od kopulacji samica składa przeważnie 2 jaja. Do składania jaj chętnie wybierają pędy bambusowe czy liście Sansevieria trifasciata. Zaraz po zniesieniu jaja są jeszcze miękkie i można je przełożyć do inkubatora, gdy jaja stwardnieją należy zostawić je w miejscu w którym zostały zniesione. Temperatura podczas inkubacji powinna wynosić około 26-30°C, a wilgotność powinna się utrzymywać na poziomie około 70-90%. Ważne są wahania temperatury podczas doby. Młode które inkubowane były w stałej temperaturze są mniej żywotne. Młode wykluwają się po 6-10 tygodniach. Młode felsumy w chwili wylęgu mają około 7 cm i są miniaturami rodziców nieco różniącymi się ubarwieniem.

Dla absolutnego bezpieczeństwa młodych i spokoju hodowcy młode lepiej jest odchowywać poza terrarium rodziców. Młode felsumy najlepiej wychowywać osobno (zapobiegnie to konkurencji) w stosunkowo niewielkich pojemnikach (10-20 litrowych) w mniejszych pojemnikach łatwiej jest młodym zdobywać pokarm. Młode zaczynają jeść po około 5 dniach od wylęgu. Na ich pokarm składają się odpowiednio małe owady: (świerszcze, karaczany, a w miesiącach letnich doskonałym pokarmem będą owady łąkowe) Nie wolno zapominać o regularnym podawaniu witamin i minerałów, oraz o naświetlaniu promieniami UV. W dobrych warunkach młode felsumy madagaskarskie rosną szybko.

Zimowanie:

Nie zimuje się.

Uwagi:

Wymagane naświetlanie promieniami UVB. Zarówno samce jak i samice przejawiają w stosunku do siebie agresje.

Jak wszystkie gatunki z rodzaju Phelsuma wymaga posiadania dokumentów świadczących o legalnym pochodzeniu zwierzęcia (należy otrzymać świadectwo narodzin w niewoli od sprzedawcy) i wciągu dwóch tygodni (od daty zakupu) udać się z otrzymanymi dokumentami do urzędu miasta w celu zarejestrowania zwierzęcia.

Opracowanie:

Źródła:
Na podstawie własnych doświadczeń oraz:
"Day geckos in captivity" Leann Christenson, Greg Christenson
"Obrazovy atlas gekonu" Lubomir Klatil
"Encyklopedie Teraristiky" Eugene Bruins

Literatura:

Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Data modyfikacji: 2023-10-05 01:13