Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Podarcis muralis - murówka zwyczajna
Podarcis muralis - murówka zwyczajna
Holaspis guentheri - jaszczurka tęczowa
Holaspis guentheri - jaszczurka tęczowa
Chalcides ocellatus - ostajnica nakrapiana
Chalcides ocellatus - ostajnica nakrapiana
Kameleon jemeński
Kameleon jemeński
Hemidactylus turcicus - gekon turecki
Hemidactylus turcicus - gekon turecki

Phelsuma laticauda

Polecany dla średniozaawansowanych

W Polsce gatunek ten jest spotykany przeważnie pod niezbyt trafną nazwą felsumy gruboogonowej.

Gatunek opisał: Rok opisania: | Uwaga gatunek wymaga rejestracji! (Cites: Załącznik II Aneks UE: Aneks B)
Phelsuma laticauda - felsuma złocista
Fot. 1 Phelsuma laticauda - felsuma złocista


Polecany dla:

Średniozaawansowany

Nazwa łacińska:

Phelsuma laticauda

Nazwa polska:

Felsuma złocista

Nazwa niemiecka:

Goldstaub-Taggecko

Nazwa angielska:

Gold Dust Day Gecko

Synonimy:

-

Wygląd:

Budowa typowa dla przedstawicieli rodzaju Phelsuma. Ogon stanowi około połowę długości całego ciała. Ubarwienie soczyście zielone, szaro-zielone, turkusowe lub mieszane, na plecach kilka brązowawych lub bursztynowych plam, na karku charakterystyczny żółty lub złotawy nalot, brzuch kremowy. Oczy duże z okrągłą źrenicą- wskazującą na dzienną aktywność jaszczurki. Łuski pokrywające ciało (tak jak u wszystkich felsum) delikatne i aksamitne w dotyku.

Gatunek ten osiąga przeważnie około 13 cm długości (ok. połowa przypada na ogon). Samce osiągają nieco większe rozmiary, są też masywniej zbudowane.

Podgatunki:

 1. Phelsuma laticauda angularis
 2. Phelsuma laticauda laticauda

Występowanie:

Jest to dość szeroko rozpowszechniony gatunek jak na przedstawicieli rodzaju Phelsuma: Podgatunek Phelsuma laticauda laticauda zamieszkuje północną część wyspy Madagaskar, Nosy Be, Komory (wyspy Anjouan i Mayotte), Seszele (atol Farquhar), zostały także introdukowane na Hawaje. Podgatunek Phelsuma laticauda angularis zamieszkuje wyspę Antsohihi, pewną część północnego Madagaskaru (obszar występowania o wiele mniejszy niż u podgatunku nominatywnego).

Biotop:

Zamieszkują palmy, bananowce, krzewy, także w pobliżu siedzib ludzkich (jest to gatunek synantropijny) przydomowe ogrody.

Długość życia:

W dobrych warunkach i przy troskliwej opiece gekon ten może żyć nawet około 10 lat. W naturze ze względu na trudniejsze i mniej pewne warunki żyją krócej.

Aktywność:

Dzienna

Zachowanie:

Na początku płochliwe z czasem stają się w stosunku do człowieka nieco ufniejsze, bez problemu powinny brać pokarm z ręki opiekuna. Dla bezpieczeństwa lepiej nie brać ich na ręce (zawsze będzie istniało niebezpieczeństwo zeskoczenia z ręki i urazu, a co gorsza zgonu felsumy) najlepiej obserwować naturalne zachowania felsum w zamkniętym terrarium.

Jest to gatunek wykazujący dość znaczną agresję zarówno wewnątrzgatunkową jak i względem innych gatunków. Łączenie tej jaszczurki z innymi gatunkami wykazującymi zblizony tryb życia (jak min. pozostałe felsumy) nie jest dobrym pomysłem. Najlepszym rozwiązaniem jest utrzymywanie w terrarium jedynie pary tego gatunku.

Środowisko życia:

Nadrzewny

Temperatura °C:

np.W dzień XX°C, w nocy nie niżej niż YY°C

Wilgotność powietrza %:

50-60%, nocą do około 90%.

Oświetlenie:

Cykl oświetlenia 12 godzinny. Stosujemy oświetlenie UVB 5%.

Typ terrarium:

Tropikalne

Żywienie:

Jest to gatunek odżywiający się zarówno pokarmem roślinnym jak i zwierzęcym. W diecie dominują jednak drobne bezkręgowce: głównie świerszcze, wszelkie gatunki mniejszych karaczanów, w miesiącach letnich wskazane jest łapanie dzikich owadów i bezkręgowców (na łąkach w jak najdalszym sąsiedztwie miast i dróg) min. wszelkich prostoskrzydłych i motyli. Dietę tą należy urozmaicać o pokarm roślinny: nieco rozcieńczony miód, papki owocowe np. z papai, brzoskwiń, moreli, bananów czy wszelkich dostępnych słodkich owoców, dżemy (najlepiej domowe). Należy regularnie podawać wapń oraz witaminy.

Wielkość terrarium:

45x45x60 cm

Terrarium:

Minimalne rozmiary terrarium dla pary to 40/40/60 (dł/szer/wys) oczywiście im większe tym lepsze. Ważne jest zapewnienie każdemu osobnikowi sporą liczbę kryjówek. Ważną częścią wnętrza terrarium dla felsum pełnią żywe rośliny, a ze względu ma brak niszczycielskich zapedów tych jaszczurek względem roślin obsadzenie terrarium powinna ograniczyć jedynie wyobraźnia właściciela. Przykładowe gatunki: Sansevieria trifasciata, Maranta leuconeura, Calathea sp., Ctenanthe sp., Scindapsus aureum, Anthurium sp., Spathiphyllum sp., wszelkie gatunki z rodziny Bromeliaceae (ananasowate lub bromeliowate) czy epifityczne paprocie z rodzaju Asplenium (min. Asplenium nidus). Kilucentymetrowa warstwa podłoża najlepiej torfowa lub z włókna kokosowego. Na wystrój powinny się składać bambusowe tyczki- nadające się jako schronienie oraz jako miejsce do składania jaj. Liczne gładkie gałęzie o różnej grubości. W terrarium powinien znajdować się promiennik podnoszący temperaturę punktowo do ponad 40°C, w terrarium nie powinno zabraknąć źródła promieniowania UV. Tylna i boczne ściany dobrze jest wykończyć korkiem, gipsem czy zaprawą. W celu utrzymania odpowiedniej wilgotności oraz zaspokojenia pragnienia felsum należy 1-2 razy dziennie (rano i/lub wieczorem) spryskać terrarium letnią, najlepiej przegotowaną wodą.

Rozpoznawanie płci:

Samce osiągają nieco większe rozmiary i są masywniej zbudowane od samic. Nasada ogona u dojrzałych samców jest wyraźnie szersza niż u samic, jest to oznaka obecności parzystego narządu kopulacyjnego- hemipenisa (półprącia).

Rozmnażanie:

Jest to gatunek stosunkowo łatwy w hodowli (przy zapewnieniu optymalnych warunków). Ważne jest regularne podawanie wapnia- zwłaszcza samicom. Wapń przwechowywany jest w "zbiorniczkach" po obu stronach karku. Samica składa co około 5-6 tygodni przeważnie 2 jaja (podobnie jak u innych felsum sklejone ze sobą) Samica jednak nie przykleja jaj od powierzchni we wnętrzu terrarium, jak np. u Phelsuma dubia. Dość często jaja są składane w szypułkach roślin (np. Sansevieria sp.) lub do wnętrza pędów bambusa. Jaja powinny się inkubować w temperaturze około 28°C inkubacja trwa wtedy około 37-45 dni, w nocy warto nieco obniżyć temperature inkubacji o kilka stopni. Zwiększą to żywotność młodych. Młode felsumy gruboogonowe mają około 4 cm długości.

Młode felsumy powinny być odchowywane pojedyńczo w niewielkich terrariach- silniejsze osobniki nie będą wtedy stresować młodszych i słabszych, uniknie się także konkurencji pomiędzy młodymi osobnikami o pokarm. Młode należy karmić głównie niewielkimi owadami, należy regularnie podawać witaminy i minerały. Do prawidłowego rozwoju młodych wskazana jest świetlówka emitująca promieniowanie UV.

Uwagi:

Wymagane naświetlanie promieniami UVB. Nie należy trzymać dwóch samców w jednym terrarium

Jak wszystkie felsumy jest objęty ochroną gatunkową (CITES II oraz co ważniejsze dla mieszkańców Unii Europejskiej Aneks B), przy zakupie trzeba uzyskać zaświadczenie o urodzeniu w niewoli i w ciągu dwóch tygodni zarejestrować w urzędzie miejskim.

Opracowanie:

Przygotował tokaga na podstawie:

Doświadczeń własnych

"Day Geckos in Captivity"

Leanna i Grega Christensona

uwaga opis przykładowy! do wykasowania ten napis w przypadku uzupelnienia opisu !:]

Ogólne informacje: 

Mały i kolorowy gatunek, wyglądem przypominający modliszki z rodzaju Creobroter. Jest łatwy w hodowli, a dzięki niewielkim rozmiarom, może być trzymany w małych pojemnikach od L1 do imago.

 • Podgatunki: 

  • P. centralis (La Greca, 1954) 

  • P. virescens (Serville, 1839)
 • Występowanie: 

   Etiopia, Burkina Faso, Ghana, Gwinea, Kamerun, Kenia, Niger, Nigeria, Senegal, Somalia, Sudan, Togo, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej • Wielkość: 

  • Samiec: 2-2,5cm 

  • Samica: 3cm 


 • Długość życia/liczba wylinek: 

  • Samiec: 6 miesięcy (3 miesiące jako imago) / prawdopodobnie 6 wylinek 

   Literatura:

Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Data modyfikacji: 2020-10-15 23:40