Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Trioceros jacksonii - kameleon Jacksona
Trioceros jacksonii - kameleon Jacksona
Chalcides ocellatus - ostajnica nakrapiana
Chalcides ocellatus - ostajnica nakrapiana
Gekko gecko - gekon toke
Gekko gecko - gekon toke
Stenodactylus petrii - gekon perełkowy
Stenodactylus petrii - gekon perełkowy
Phelsuma laticauda
Phelsuma laticauda

Chondrodactylus bibronii - gekon leśny

Polecany dla początkujących
Gatunek opisał: Rok opisania: Nie wymaga rejestracji
Chondrodactylus bibronii - gekon leśny
Fot. 1 Chondrodactylus bibronii - gekon leśny


Polecany dla:

Początkujący

Nazwa łacińska:

Chondrodactylus bibronii

Nazwa polska:

Gekon leśny, gekon bibroni

Synonimy:

Tarentola bibronii SMITH 1846
Pachydactylus bibronii — BOULENGER 1885: 201
Pachydactylus bibronii — FITZSIMONS & BRAIN 1958
Pachydactylus bibronii — AUERBACH 1987: 85
Pachydactylus bibronii — KLUGE 1993
Pachydactylus bibronii — BROADLEY & HOWELL 1991: 9
Pachydactylus bibronii — RÖSLER 2000: 98
Chondrodactylus bibronii — BAUER & LAMB 2005
Pachydactylus bibronii — BRANCH & BAUER 2005

źródło reptile-database.org

Wygląd:

Gekon o masywnym ciele. Głowa trójkątna, pysk zaokrąglony. Ogon stanowi około ˝ całkowitej długości ciała (w momencie zagrożenia potrafi być odrzucony, później odrasta). Oczy barwy ciemno złocistej, powieki nieruchome (oczy czyszczone są językiem). Łuski na ciele tworzą stożkowate wyrostki, największe na ogonie. Ubarwienie od jasno do ciemnobrązowego. Przez grzbiet biegną skośne, niewyraźne i nieregularne czarne pręgi. Ponadto u samców na grzbiecie występują białe plamki, co sprawia, że odróżnienie płci u tego gatunku jest bardzo łatwe. Gekon bibroni jak większość innych gekonów na spodniej części palców posiadają lamelle (zachodzące na siebie blaszki), które wraz z siecią naczyń krwionośnych tworzą skomplikowaną strukturę pozwalającą im na swobodną wspinaczkę po pionowych, gładkich powierzchniach (np. po szkle). Gekon leśny to średniej wielkości jaszczurka osiągająca około 20cm. Samice zazwyczaj są nieco mniejsze od samców.

Długość życia:

Do 15 lat.

Aktywność:

Dzienna

Zachowanie:

Niestety większość osobników tego gatunku pochodzi z odłowu, co sprawia, że bez stresowe branie tych jaszczurek na ręce jest niemal niemożliwe (dlatego nie powinno się tego praktykować). Jaszczurki te możemy oswoić jedynie do tego stopnia, że nie będą one uciekać, gdy będziemy wykonywać rutynowe czynności w terrarium (wymiana wody, zraszanie, karmienie). Samce są dużo bardziej ciekawskie oraz odważniejsze od samic i po pewnym czasie (w moim przypadku zajęło to około roku) podchodzą do ręki w celu zdobycia pokarmu. Samiczki zwykle pozostają w ukryciu. Młode, urodzone w niewoli jaszczurki również są bardzo płochliwe.

 

Gekony leśne można hodować z innym jaszczurkami. Ważne, żeby były podobnych rozmiarów i miały takie same wymagania środowiskowe. Dobrze jest również, gdy gatunek żyjący wspólnie z gekonem leśnym jest jaszczurką nadrzewną (wówczas gady nie "wchodzą sobie w drogę"). Z oczywistych względów wielogatunkowe terrarium musi być odpowiednio większe. Mimo wszystko jednak nie zaleca się łączenia gatunków. Terrarium wielogatunkowe wymaga dodatkowego nadzoru, czy gatunki się tolerują.

Środowisko życia:

Naziemny

Temperatura °C:

W dzień około 28°C. Pod promiennikiem do 35°C, a w najchłodniejszym miejscu 24°C.

Wilgotność powietrza %:

Około 60%.

Oświetlenie:

Cykl oświetlenia 12 godzinny. UVB niepotrzebne, jaszczurka o nocnym trybie życia.

Typ terrarium:

Umiarkowane

Żywienie:

Karmimy świerszczami, karaczanami, szarańczą. Można także podawać muchy (przeobrażone z kupionych larw), które ze względu na swe niskie wartości odżywcze mogą być wyłącznie dodatkiem. Podając mączniki wybierajmy larwy, które są świeżo po wylince (są jeszcze białe), powinniśmy jednak unikać tego typu pokarmu. W okresie wiosennym i letnim warto podawać także plankton łąkowy. Zbierając owady w środowisku naturalnym ważnym jest, by wybrać takie miejsce odłowu, które oddalone jest od jakichkolwiek źródeł zanieczyszczeń np. dróg. Co 2-3 karmienie pokarm podajemy wraz z wapniem. Ważne jest również regularne podawanie witamin.

Wielkość terrarium:

80x40x40 cm

Terrarium:

Minimalne rozmiary terrarium dla trójki (samca i dwóch samic) wynoszą 60/40/40cm. W terrarium 80/40/50cm możemy już hodować czwórkę jaszczurek. P. bibroni jest gatunkiem naziemnym, jednak lubi się wspinać i w terrarium należy mu to umożliwić. W tym celu na tylnej szybie zbiornika powinniśmy wykonać ściankę. Robimy to wykładając tylną szybę płaskimi kamieniami lub przyklejając do niej rzeźbiony styropian pokryty barwioną zaprawą klejową. Gekon leśny jest gatunkiem o nocnym trybie życia, dlatego koniecznie należy mu zapewnić kryjówki w których będzie spędzał dnie. Jako schronienia mogą posłużyć sterty kamieni (ułożone w ten sposób, aby tworzyły szczeliny i jaskinie), łupiny kokosa oraz korzenie. Pamiętajmy, że kryjówki muszą się znajdować zarówno w ciepłej strefie terrarium jak i w chłodnej (umożliwi to gekonom termoregulację). Bardzo dobrym podłożem jest włókno kokosowe oraz chips kokosowy. Oba rodzaje substratu bardzo dobrze trzymają wilgoć. Nie należy stosować piasku jako podłoża, ponieważ jaszczurki mogą go zjadać, co może doprowadzić do zaczopowania przewodu pokarmowego, a w konsekwencji do śmierci. Terrarium P. bibroni warto obsadzić żywymi roślinami, które pomogą utrzymywać wyższą wilgotność oraz sprawią, że stanie się ono milsze dla oka.

Rozpoznawanie płci:

Samce są większe i masywniejsze od samic. Mają szersza głowę, a ich tułów pokryty jest charakterystycznymi białymi kropkami (u samic one nie występują lub jest ich znacznie mniej i są mniej wyraźne). Samce mają także grubszą nasadę ogona.

Rozmnażanie:

Uzyskanie potomstwa u tego gatunku jest dość łatwe, jeśli tylko zapewnimy mu odpowiednie warunki. Gekony leśne rozmnażają się cały rok. Z tego też powodu zaleca się hodowlę samca wraz z 2, 3 samicami. Hodowanie pary może doprowadzić do tego, że samiec będzie skupiał swoją uwagę tylko i wyłącznie na tej samej samicy, co sprawi, że będzie ona ciągle zestresowana. Gody trwają przez trzy dni i rozpoczynają się od cichych nawoływań samca. Później zazwyczaj możemy zaobserwować wzajemne lizanie się po pyszczkach i próby wejścia pod partnera/partnerkę. Trzeciego dnia dochodzi do kopulacji. Nie zawsze jednak gody przebiegają według podanego wyżej schematu. Ciężarna samica musi dostawać większą ilość pokarmu oraz zwiększoną dawkę wapnia potrzebnego do produkcji jaj w organizmie. Samica składa średnio 2 jaja w ciemnym i zacisznym miejscu w podłożu. W moim przypadku jaja zawsze znajdowane są w jaskini umieszczonej nad matą grzewczą. Panuje tam ciemność, jest ciepło, a samica nie jest niepokojona. Jaja mają 14-16mm długości i 12-14mm szerokości. Powinny być one inkubowane w temperaturze 28-29°C i wilgotności około 80%. Młode gekoniki wykluwają się po upływie 60-80 dni i mierzą 5-6cm.

Młode gekony leśne przenosimy z inkubatora do niewielkiego terrarium lub faunabox’a. Dno zbiornika wykładamy papierowymi ręcznikami. Nie stosujemy podłoża ze względu na ryzyko jego połknięcia przez jaszczurkę, co może doprowadzić do zaczopowania przewodu pokarmowego. Wystrój powinien być bardzo prosty (da on jaszczurkom możliwość ukrycia się, a zarazem gekony nie będą miały problemów z wyłapywaniem pokarmu. Wystarczy korzeń lub kilka tworzących szczeliny kamieni. Młode gekony karmimy codziennie podając 3-4 odpowiedniej wielkości świerszcze. Młode chętnie również zjadają małe koniki polne oraz ćmy. Co 2-3 dzień pokarm posypujemy wapniem, który jest niezwykle potrzebny do budowy kośćca u intensywnie rosnących jaszczurek. Nie zapominajmy o podawaniu witamin. Podczas odchowu młodych warto zastosować naświetlanie promieniami UVB, co da nam pewność, że maluchy będą się prawidłowo rozwijać.

Zimowanie:

Gekonów leśnych nie zimuje się.

Uwagi:

W terrarium możemy trzymać tylko jednego samca, ponieważ dwa będą ze sobą walczyć.

Opracowanie:

Opracowanie woytek

Źródła:
Na podstawie własnych doświadczeń hodowlanych

Literatura:

Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Data modyfikacji: 2020-12-22 14:53