Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Anolis carolinensis - anolis zielony
Anolis carolinensis - anolis zielony
Agama brodata
Agama brodata
Basiliscus plumifrons - bazyliszek płatkogłowy
Basiliscus plumifrons - bazyliszek płatkogłowy
Uromastyx acanthinura - biczogon afrykański
Uromastyx acanthinura - biczogon afrykański
Hemidactylus turcicus - gekon turecki
Hemidactylus turcicus - gekon turecki

Iguana iguana - legwan zielony

Gatunek opisał: Rok opisania: Nie wymaga rejestracji

Polecany dla:

Nie dotyczy

Nazwa łacińska:

Iguana iguana

Nazwa polska:

Legwan zielony

Synonimy:

-

Aktywność:

Dzienna

Środowisko życia:

Nadrzewny

Temperatura °C:

np.W dzień XX°C, w nocy nie niżej niż YY°C

Wilgotność powietrza %:

np. W dzień XX-ZZ%, w nocy nie niżej niż XX-VV%.

Typ terrarium:

Nie dotyczy

Wielkość terrarium:

Nie dotyczy

Trudność hodowli:

Gatunek łatwy w hodowli

Wymaga dokumentu CITES.

Powszechnie znana, duża nadrzewna i roślinożerna jaszczurka, dorasta do 150-200cm długości.

Ten piękny "smok pokojowy" to jeden z pretendentów do tytułu króla jaszczurek trzymanych w terrariach.

W naturze zamieszkuje dżungle Ameryki Południowej i Środkowej, ale został zawleczony także na Florydę (zbiegowie z terrariów, lub legwany wypuszczone gdy urosły za duże).

Legwan zielony jest jak na gada bardzo inteligentny, a po oswojeniu kontaktowy i przyjazny.

Pamiętajmy jednak że jaszczur o rozmiarze dorosłego legwana zielonego może być potencjalnie niebezpieczny (jest silny i posiada trzy skuteczne bronie: ogon, zęby i pazury). We własnym interesie i dla własnego bezpieczeństwa oswajajmy swojego legwana!

Jeśli wypuszczamy z klatki oswojonego legwana uważamy aby nie zrobił krzywdy sobie, sprzętom lub innym zwierzętom domowym (zależnie od rozmiarów obu stron może być to niebezpieczne tak dla legwana jak i dla drugiego zwierzaka).

Gdy zapewnimy legwanowi odpowiednie warunki i oswoimy go, zyskamy prawdziwego przyjaciela na lata - legwany dożywają do ponad 25 lat.

Legwany prowadzą dzienny tryb życia, więc są aktywne wtedy gdy aktywni są też jego ludzie.

Ze względu na rozmiary i siłę dorosłego osobnika oraz konieczność oswojenia legwana polecamy je terrarystom z pewnym doświadczeniem w hodowli jaszczurek.

Warunki hodowli:

  • Terrarium: tak duże zwierzę jak legwan zielony musi oczywiście mieszkać w odpowiedniej wielkości terrarium. Minimalne  terrarium dla pojedynczego osobnika o długości ponad 150cm to 125x80x100cm. Optymalny rozmiar dla dorosłej pary to 200x100x200cm. Młode legwany mogą oczywiście mieszkać w mniejszych terrariach - łatwiej będzie je oswoić.
  • Podłoże: najlepiej sprawdza się grubo pocięty chips kokosowy.
  • Temperatura: legwan jest ciepłolubny, temperatura w dzień 25-30°C, pod żarówką grzewczą lub promiennikiem nawet do 35-38°C (legwany uwielbiają wygrzewać się pod źródłem światła i ciepła). Temperatura może spadać nocą do 20°C. Długotrwałe spadki temperatury poniżej 18°C są dla legwanów zielonych bardzo szkodliwe!. Niezbędne dogrzewanie terrarium żarówką grzewczą lub promiennikiem odpowiedniej mocy.
  • Świetlówka UVB jest niezbędna, powinna mieć 5-6% udział promieniowania UVB. W dużych terrariach stosować można lampy wysokoprężne typu HQI, które łączą zalety żarówki grzewczej i świetlówki UVB (np. żarówka Pro Sun Mixed produkowana przez Trixie).
  • Wilgotność: legwany mieszkają w lasach tropikalnych i najlepiej czują się w warunkach wysokiej wilgotności, więc w dzień staramy się utrzymywać ją na poziomie 70-95% i zwiększamy w nocy nawet do 100%. Regularnie i obficie spryskujemy terrarium! Niezbędny spory basen z wodą - może zajmować nawet połowę powierzchni terrarium. Jako że legwany najchętniej defekują do wody, pamietajmy o utrzymaniu basenu i wody w czystości!
  • Wyposażenie dodatkowe: legwany wypoczywają najchętniej na grubych, poziomych lub lekko ukośnych gałęziach – takie konary są niezbędnym wyposażeniem terrarium dla legwana. Dla młodych i zazwyczaj bardziej płochliwych osobników w terrarium muszą się znaleźć odpowiednie kryjówki – gąszcze sztucznych roślin, konary, płaty kory itp.

Pokarm:

Legwan zielony to typowy roślinożerca. Pamiętamy że większa część diety legwana to liście i kwiaty a nie owoce. Podawać można takie rośliny jak: koniczyna, koperek, zioła ( melisa, mięta, bazylia,), mniszek lekarski (liście i kwiaty), krwawnik, lucerna, babki, liście roślin strączkowych, cukinii, rzodkiewki, liście i kwiaty drzew owocowych (wiosną to przysmak wyjątkowy :)), kiełki, podbiał (liście i kwiaty), cykoria, kapusta pekińska i wiele innych. Jadają także (np jako domieszkę) suszone liście mlecza, babki czy bazylii. Owoce powinny stanowić tylko dodatek, a nie główną część posiłków legwana. Część legwanów chętnie jada gotowe granulowane karmy dla legwanów zielonych, ale nie powinny one stanowić przeważającej części diety.

Niezbędne jest regularne podawanie dobrej jakości witamin i preparatów wapniowych!

Nie podajemy!: sałaty, kapusty, szpinaku, szczawiu. Nie podajemy karmy zwierzęcej – owadów, noworodków gryzoni, mięsa. Legwany wprawdzie chętnie jadają białko zwierzęce, lecz jego większa ilość jest dla nich bardzo niezdrowa. Bez dokarmiania pokarmem mięsnym świetnie da sobie radę, natomiast przekarmiony białkiem zwierzęcym będzie chorować.

Opracowanie Zoofaktor

Literatura:

Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Data modyfikacji: 2023-10-05 00:56