Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Trioceros jacksonii - kameleon Jacksona
Trioceros jacksonii - kameleon Jacksona
Oedura castelnaui
Oedura castelnaui
Gekon orzęsiony
Gekon orzęsiony
Gekko gecko - gekon toke
Gekko gecko - gekon toke
Coleonyx elegans
Coleonyx elegans

Hemidactylus frenatus - gekon cziczak, gekon domowy

Polecany dla początkujących
Gatunek opisał: Duméril & Bibron Rok opisania: 1836 Nie wymaga rejestracji
Hemidactylus frenatus - gekon domowy
Fot. 1 Hemidactylus frenatus - gekon domowy


Polecany dla:

Początkujący

Nazwa łacińska:

Hemidactylus frenatus

Nazwa polska:

Gekon cziczak

Nazwa niemiecka:

Gewöhnlicher Halbfingergecko, Asiatischer Hausgecko

Nazwa angielska:

Chichak, Common House Gecko, South Asian House Gecko, Bridled House Gecko

Synonimy:

-

Wygląd:

Głowa tego gekona jest spłaszczona i lekko wydłużona. Oczy mają barwę złocistą, a źrenica jest pionowa, co świadczy o nocnej aktywności. Ogon rzadko pokryty jest niewielkimi wyrostkami i stanowi mniej więcej połowę długości ciała, u młodych osobników paskowany. Kończyny dobrze zbudowane. Palce wyposażone są w mechanizm czepny pozwalający na swobodne chodzenie po niemalże wszystkich pionowych powierzchniach, zakończone małymi haczykowatymi pazurkami. Ubarwienie jednolite, beżowe, szare, brązowe, bądź w odcieniach różu. Czasem wierzchnie strona ciała pokryta jest słabo zaznaczonymi, iewielkimi znaczeniami w postaci jasnych, bądź ciemnych, nieregularnych plamek i pasków.

Jest to jaszczurka osiągająca rozmiary około 14 cm.

Występowanie:

Gatunek kosmopolityczny. Pierwotnym miejscem występowania tego gatunku jest południowo-wschodnia Azja wraz z niektórymi wyspami archipelagu malajskiego. Został przypadkowo sprowadzony na wiele obszarów – inne wyspy archipelagu, część USA, Australii oraz Afryki.

Biotop:

Gekon ten świetnie zaadoptował się także w pobliżu siedzib ludzkich, zamieszkując mury budynków i innych konstrukcji. Jego naturalnym biotopem są tropikalne tereny, spotkać go można na pniach, gałęziach i skałach.

Aktywność:

Dzienna

Zachowanie:

Samce są mocno terytorialne i zaciekle bronią swego terytorium przed innymi (przez co ich chów razem jest niemożliwy). Zaleca się hodowlę w haremach, pojedyncza samica może być nękana częstymi kopulacjami, co będzie dla niej stresujące oraz przyczyni się do pogorszenia jej stanu zdrowia.

Gekon domowy zdecydowanie nie nadaje się do brania na ręce. Jego niewielkie rozmiary oraz bardzo duża aktywność czynią każdą taką próbę dość niebezpieczną dla zdrowia jaszczurki (pomijając stres z tym związany). W przypadku konieczności przeniesienia gada do innego zbiornika należy zapędzić go na płaską powierzchnię, nakryć przezroczystym pojemnikiem, a następnie ostrożnie wsunąć przykrycie. Sposób ten jest sprawdzony i w 100% bezpieczny.

Środowisko życia:

Nadrzewny

Temperatura °C:

24-28°C w dzień (pod promiennikiem nieco ponad 30°C), około 20°C nocą.

Wilgotność powietrza %:

~60%.

Typ terrarium:

Umiarkowane

Żywienie:

Hemidactylus frenatus jest jaszczurką odżywiającą się tylko i wyłącznie pokarmem zwierzęcym. Zimą dieta gekona powinna się składać z owadów pochodzących z hodowli karmowych – odpowiednich rozmiarów świerszczy, karaczanów, moli woskowych, mączników. W okresie wiosennym i letnim poza wyżej wymienionymi podajemy plankton łąkowy, czyli wszelkiego rodzaju owady złapane w środowisku naturalnym – koniki polne, świerszcze, motyle dzienne, ćmy, pająki, stonogi i inne. Tego rodzaju pokarm może stanowić bardzo dużą część diety. Nie podajemy owadów posiadających żądła, ponieważ stanowią one śmiertelne zagrożenie dla gada. Pokarm należy wzbogacać w wapń i witaminy. Witaminy można podawać co 2-3 karmienie, wapń z nieco większą częstotliwością. Wapń jest szczególnie ważny w przypadku samic w okresie i po ciąży.

Wielkość terrarium:

45x45x45 cm

Terrarium:

Dla pary minimalne wymiary wynoszą 40x30x40cm (szerokość x głębokość x wysokość). Podstawowym elementem wyposażenia terrarium jest ścianka po której gad będzie mógł się wspinać. Możemy ją wykonać z poprzyklejanych na zaprawie klejowej kamieni, wyrzeźbionego styropianu pokrytego zabarwioną zaprawą lub po prostu korka. Wewnątrz terrarium umieszczamy kamienie ułożone w taki sposób, aby tworzyły dużo szczelin w których gekony mogłyby się schować. Płaskie i szerokie kamienie można oprzeć o ściankę, dzięki czemu powstanie duża i stosunkowo wąska szczelina, w której jaszczurki chętnie będą się kryć. Poza tym w terrarium powinniśmy umieścić korzenie, gałęzie lub bardzo niewielkie konary, które będą wykorzystywane przez jaszczurki do wspinaczki oraz dadzą możliwość schronienia się w wyższych partiach terrarium. Podczas zagospodarowywania zbiornika nie możemy zapominać o miseczce na wodę (wodę wymieniamy codziennie). Niektóre osobniki piją z niej chętnie, inne nie przyzwyczajają się do tego sposobu pobierania wody, a spijają krople powstałe podczas zraszania zbiornika. Jako podłoża możemy użyć włókna kokosowego lub chipsów kokosowych (rozmiarów uniemożliwiających połknięcie). Podłoża te bardzo dobrze trzymają wilgoć i nie pleśnieją. Terrarium zraszamy raz dziennie. Zbiornik dobrze jest obsadzić roślinami, dzięki czemu stworzymy większą ilość kryjówek. Naświetlania UV nie stosuje się.

Rozpoznawanie płci:

U samców widoczne są wyraźne pory preanalne oraz występują parzyste zgrubienia u nasady ogona związane z obecnością parzystego narządu kopulacyjnego.

Rozmnażanie:

Sezon rozrodczy trwa cały rok. Samica składa 1 lub 2 jaja w około 30 dniowych odstępach. Warto postarać się o kilka samiczek, aby samiec nie skupiał swego zainteresowania wyłącznie na jednej. Ciężarne samice (oraz te po złożeniu jaj) powinny dostawać zwiększoną dawkę wapnia, co pozwoli im na uzupełnienie jego niedoborów oraz na prawidłowe uwapnienie skorupek. Jaja należy inkubować w temperaturze około 28°C, co sprawi, że młode wyklują się pomiędzy 50 a 60 dniem. Maluchy mierzą 5-6cm długości. Młode jaszczurki powinniśmy odchowywać w prosto urządzonych niewielkich faunaboxach, co pozwoli nam na łatwe utrzymanie higieny, da nam większą kontrolę nad jaszczurkami oraz sprawi, że malcom łatwiej będzie zdobyć pokarm (nie będzie się on chował w szczelinach). Karmimy je codziennie bardzo małymi świerszczami pamiętając o zwiększonej ilości wapnia i witamin.

Zimowanie:

Nie zimuje się.

Uwagi:

Hodowla w haremach, nie trzymać dwóch samców razem!

Opracowanie:

Przygotował woytek na podstawie:

  1. "Obrazovy atlas gekonu" - Lubomir Klatil
  2. "Encyklopedia współczesnych gadów i płazów" - Piotr Sura
  3. "Gekony hodowla i choroby" - Roman Stefański i Aleksandra Maluta
  4. www.wildherps.com

Literatura:

Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Data modyfikacji: 2021-01-04 00:02