Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Podarcis muralis - murówka zwyczajna
Podarcis muralis - murówka zwyczajna
Eremias arguta - stepniarka drobnołuska
Eremias arguta - stepniarka drobnołuska
Anguis fragilis - padalec zwyczajny
Anguis fragilis - padalec zwyczajny
Gekko vittatus - gekon paskowany
Gekko vittatus - gekon paskowany
Lygodactylus luteopicturatus - gekon żółtogłowy
Lygodactylus luteopicturatus - gekon żółtogłowy

Gekko gecko - gekon toke

Polecany dla początkujących

Głowa dość duża, masywna. Oczy złociste, pozbawione ruchomych powiek (są czyszczone długim, mięsistym językiem). źrenice pionowe, co jest typowe dla gadów o nocnym trybie życia. Palce zaopatrzone w przylgi, zakończone pazurkami. Na szyi oraz tułowiu łuski tworzą nieduże wyrostki. Ubarwienie od bladoszarego do ciemnoniebieskiego. Ciało pokryte charakterystycznymi czerwonymi bądź pomarańczowymi plamkami (spód ciała również). W poprzek tułowia biegnie kilka rzędów jasnoniebieskich plamek, które najbardziej widoczne są gdy jaszczurka przybiera ciemne barwy. Ogon podobnego koloru co reszta ciała, ponadto występują jasnoniebieskie, poprzeczne pręgi. Gekon toke jest w stanie zmieniać barwy z jasnych na ciemne i odwrotnie. Ma na to wpływ barwa podłoża na jakim gekon się znajduje (na ciemnym przybiera ciemniejsze barwy i odpowiednio na jasnym jaśniejsze). Ponadto jaszczurka ta zazwyczaj ciemnieje gdy jest zestresowana lub jej stan zdrowia jest nienajlepszy.

Gekko gecko jest bardzo dużym przedstawicielem rodziny Gekkonidae. Osiąga nieco ponad 35 cm długości.

Gatunek opisał: Linnaeus Rok opisania: 1758 Nie wymaga rejestracji
Gekko gecko - gekon toke
Fot. 1 Gekko gecko - gekon toke


Polecany dla:

Początkujący

Nazwa łacińska:

Gekko gecko

Nazwa polska:

Gekon toke

Nazwa niemiecka:

Der Tokeh, Tokee

Nazwa czeska:

Gekon obrovský

Nazwa angielska:

Tokay Gecko, Tuctoo, Tokeh-tokeh

Synonimy:

-

Podgatunki:

 • Gekko gecko gecko
 • Gekko gecko azhari

Występowanie:

Gekon ten zamieszkuje południowo-wschodnią Azję: Bangladesz, Indie, Nepal, Mianma (Birma), Tajlandia, Kambodża, Laos, Wietnam, Malezja, południowe Chiny, Filipiny, Indonezja, introdukowany min. na Hawajach i Florydzie.

Biotop:

Występuje w pierwotnych, wilgotnych lasach równikowych (drzewa, skały), często spotykany jest również w okolicach siedzib ludzkich.

Długość życia:

W dobrych warunkach i przy troskliwej opiece jaszczurka ta może przeżyć około 20 lat.

Aktywność:

Nocna

Zachowanie:

Gekony Toke nie są łatwymi jaszczurkami do oswojenia. W stosunku do człowieka często przejawiają agresje i dużą nieufność. Są płochliwe i potrafią bardzo szybko biegać i skakać po ścianach, co utrudnia ich złapanie. Mogą dotkliwie pogryźć dłonie, gdyż mają bardzo silne szczęki, a przy próbie wyjmowania ręki możemy wyłamać zęby naszemu pupilowi, a wtedy z bólu gekony toke przestają jeść. Swoje niezadowolenie przejawiają wydawaniem charakterystycznych dźwięków, otwieraniem pyska, podnoszeniem się na czterech łapach, szybkim i głębokim oddechem oraz czasami energicznymi ruchami ogonem. Musimy pamiętać, aby nie przeszkadzać i nie denerwować swojego pupila przed zrzucaniem wylinki, gdyż wtedy robi się bardziej agresywny i nadpobudliwy. Ale nie należy tracić nadziei. Oswojenie Toke jest możliwe lecz wymaga czasu i ogromnej cierpliwości. Toke poznają ludzi przez wąchanie i lizanie rąk hodowcy. Podczas oswajania musimy być ostrożni, aby gekon nie odrzucił ogona ! Oczywiście ogon odrośnie po jakimś czasie ale nie będzie on już taki jak pierwotny.

Jeśli poszukujecie jaszczurki, którą da się oswoić i bez problemu brać na rękę to nie kupujcie gekona toke, gdyż nie każdy osobnik daje się oswoić. Odwdzięcza nam się natomiast bardzo ciekawym zachowaniem i wyglądem.

Łączenie gekonów toke z innymi gatunkami najczęściej kończy się zaciekłymi walkami i śmiercią osobników słabszych. Dlatego też nie należy trzymać gekona toke z inną jaszczurką w jednym terrarium ! Czyż nie lepiej zapewnić jednemu gatunkowi idealne warunki, aniżeli kilku – słabe ? Również nie należy hodować dwóch samców w jednym terrarium gdyż będą one walczyły między sobą. Tokacze mają bardzo silnie rozwinięty instynkt terytorialny i walki nie ustaną dopóki jeden z samców nie padnie. Najlepiej hodować jest samca z dwiema samicami. Gdy w terrarium będziemy mieli parkę, samiec będzie bezustannie męczył samice, a ta wkońcu padnie z wyczerpania.

Środowisko życia:

Nadrzewny

Temperatura °C:

W najchłodniejszym miejscu ok. 25°C, średnio 26-30°C, a pod promiennikiem do 38°C , w nocy od 20 do 24°C (temperatura pokojowa).

Wilgotność powietrza %:

~70%

Oświetlenie:

Cykl oświetlenia 12 godzinny, UVB niepotrzebne gdyż jest to jaszczurka o aktywności nocnej.

Typ terrarium:

Tropikalne

Żywienie:

Gekon toke jest typowym drapieżnikiem. Karmienie przebiega podobnie jak u większości innych gekonów. Podstawę diety stanowią świerszcze, ponadto podajemy karaczany, szarańczę, a raz na jakiś czas noworodki mysie, które są doskonałym źródłem wapnia. W okresie wiosennym i letnim dietę wzbogacamy w odpowiedniej wielkości plankton łąkowy (np. koniki polne, ćmy). Bardzo ważną rzeczą o której nie należy zapominać jest regularne uzupełnianie podawanego pokarmu w wapń i witaminy. Młode Tokacze karmimy codziennie, a starsze i dorosłe co 2-3 dni. Od czasu do czasu robimy jedno, dwu dniową głodówke. Nie możemy zapomnieć o codziennie czystej, przegotowanej wodzie w miseczce. Niektóre osobniki mogą nie pić z miseczki, dlatego zraszamy terrarium, aby spijały wodę z kropelek osadzonych na liściach i ściankach.

Wielkość terrarium:

60x60x90 cm

Terrarium:

Z racji zamiłowania do wspinaczki oraz nadrzewnego trybu życia terrarium obowiązkowo powinno być typu wertykalnego (wysokość jest większa niż długość i głębokość). Optymalne wymiary zbiornika dla parki to około 80/50/100cm (długość/głębokość/wysokość). Warto jednak postarać się o większe terrarium w którym gekony będą czuły się bardziej komfortowo.
Urządzając wnętrze terrarium obowiązkowym elementem jest ścianka zrobiona z korka, wyklejona kamieniami, bądź wykonana ze styropianu pokrytego zabarwianą zaprawą klejową. Sposób wykonania ścianki zależy już od inwencji twórczej hodowcy oraz od jego gustu. W trakcie jej wykonywania warto pomyśleć o wtopieniu w nią kabla grzewczego. Wówczas jaszczurki chętnie będą się na niej wygrzewać. Zwróćmy uwagę, czy w naszej ściance nie ma otworów i wąskich szczelin do których jaszczurka nie mogłaby się dostać, a w których żywy pokarm miałby możliwość schronienia się. Wszelkie tego typu otwory powinny być wypełnione (np. zaprawą klejową), gdyż bardzo utrudniają karmienie. Wystrój terrarium powinny stanowić różnego rodzaju gałęzie, korzenie, konary, po których toke będą się wspinać. Nie możemy zapominać o kryjówkach. Jako schronienia mogą posłużyć kora lub konary przyłożone do ścianek terrarium lub roślinny gąszcz. Dobrym podłożem będzie włókno kokosowe, które dobrze trzyma wilgoć oraz nie jest niebezpieczne dla jaszczurki w przypadku połknięcia. W utrzymaniu odpowiedniej wilgotności pomogą nam żywe rośliny. Ze względu na rozmiary gekona powinny być one mocne, trwałe i ciężkie do zniszczenia. Strefa ciepła ogrzewana przez promiennik powinna znajdować się na ściance bądź konarach, ponieważ gekony toke mało czasu spędzają na ziemi.

Rozpoznawanie płci:

Dorosłe samce są zdecydowanie większe i masywniej zbudowane od samic, mają także wyraźne pory udowe. Nasada ogona samca jest grubsza niż samic (mieści hemipenisy).

Rozmnażanie:

Nie ma większych problemów z rozmnożeniem tego gatunku. Gekony Toke osiągają dojrzałość płciową po ok. 16-24 miesiącach. Kopulacja odbywa się w nocy, co uwarunkowane jest aktywnością tych gekonów.
Podczas kopulacji, która trwa kilka minut, samiec chwyta partnerke za kark (powstają lekkie rany, nie groźne dla życia, które szybko się goją). Samica składa dwa jaja przyklejając je do szyb, konarów, roślin lub umieszczając je w szczelinach między akcesoriami w terrarium.

Aby mieć pewność, że młode jaszczurki nam się wyklują, a jaja nie zostaną zjedzone przez osobniki dorosłe, przenosimy je do wcześniej przygotowanego inkubatora (oczywiście jeśli jest to możliwe). Odrywanie na siłę, mocno przyklejonych jaj może zakończyć się tragicznie.

W inkubatorze powinna panować temperatura między 27°C, a 31°C. Ważnym jest, aby temperatura nie miała nagłych spadków i wzrostów - musi utrzymywać się na stałym poziomie. Oczywiście nie możemy zapomnieć o odpowiedniej wilgotności (dość wysoka). Po około 2-5 miesięcach (im większa temperatura inkubacji, tym szybciej następuje wyklucie), wykluwają sie młode wielkości ok. 9-10 cm.

Zaraz po wykluciu jaszczurki przekładamy do małego terrarium, w którym powinna znajdować się miseczka z wodą, nieduży korzeń do wspinaczki i kryjówki. Jako podłoże najlepiej używać jest ręczników papierowych, które codziennie wymieniamy. Bardzo ważne jest odpowiednie karmienie. Podajemy odpowiedniej wielkości świerszcze. Co 2-3 dni pokarm posypujemy witaminami oraz wapniem, który jest bardzo ważny dla rosnących młodych Gekonów Toke (jak i innych jaszczurek). Mogą to być np. Reptivite, Terravit, Roboran H. Możemy również użyć Vibowitu i Calcium.

Zimowanie:

Gekonów toke nie zimuje się.

Uwagi:

Trudno oswajalna jaszczurka, bardzo ruchliwa.

uwaga opis przykładowy! do wykasowania ten napis w przypadku uzupelnienia opisu !:]

Ogólne informacje: 

Mały i kolorowy gatunek, wyglądem przypominający modliszki z rodzaju Creobroter. Jest łatwy w hodowli, a dzięki niewielkim rozmiarom, może być trzymany w małych pojemnikach od L1 do imago.

 • Podgatunki: 

  • P. centralis (La Greca, 1954) 

  • P. virescens (Serville, 1839)
 • Występowanie: 

   Etiopia, Burkina Faso, Ghana, Gwinea, Kamerun, Kenia, Niger, Nigeria, Senegal, Somalia, Sudan, Togo, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej • Wielkość: 

  • Samiec: 2-2,5cm 

  • Samica: 3cm 


 • Długość życia/liczba wylinek: 

  • Samiec: 6 miesięcy (3 miesiące jako imago) / prawdopodobnie 6 wylinek 

   Literatura:

Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Data modyfikacji: 2020-10-15 11:31