Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Physignathus lesueurii
Physignathus lesueurii
Anolis sagrei - anolis brązowy
Anolis sagrei - anolis brązowy
Holaspis guentheri - jaszczurka tęczowa
Holaspis guentheri - jaszczurka tęczowa
Gekko vittatus - gekon paskowany
Gekko vittatus - gekon paskowany
Underwoodisaurus milii
Underwoodisaurus milii

Eumeces schneideri - scynk długonogi, scynk berberyjski

Polecany dla początkujących
Gatunek opisał: Rok opisania: Nie wymaga rejestracji
Eumeces schneideri - scynk berberyjski
Fot. 1 Eumeces schneideri - scynk berberyjski


Polecany dla:

Początkujący

Nazwa łacińska:

Eumeces schneideri

Nazwa polska:

Scynk długonogi, scynk berberyjski

Synonimy:

-

Wygląd:

Jaszczurka ta osiąga długość około 40-45 cm, ogon stanowi połowe długości. Budowa ciała charakterystyczna dla całej rodziny: dość masywna, nogi krótkie i mocne. Jaszczurki te mają pomarańczowe i żółtawe ubarwienie, wierzch ciała szarawy, po bokach, przez całą długość ciała (od policzków) biegną żółte pasy. Spód ciała kremowy, bladożółty.

Występowanie:

Scynk ten zasiedla tereny od północno-zachodnich Indii po północno-wschodnią Afrykę.

Biotop:

Zamieszkuje środowiska pustynne, suche, piaszczyste, porośnięte z rzadka roślinnością, czasami na terenach kamienistych.

Długość życia:

Jest to gatunek długowieczny, przy troskliwej opiece może osiągać sędziwy wiek kilkunastu czy nawet dwudziestu lat.

Aktywność:

Dzienna

Zachowanie:

Jest to gatunek pokojowo nastawiony, agresje wykazują jedynie samce w stosunku do siebie. Z innymi jaszczurkami zamieszkującymi podobne środowisko powinny żyć zgodnie, nie powinny stanowić zagrożenia nawet dla mniejszych gatunków. Z tego powodu należy wybierać jaszczurki które nie będą stanowić zagrożenia dla tego sympatycznego scynka. Przykładowi współlokatorzy: Agama czerwonogłowa (Agama agama), Hardun (Laudakia (Agama stelio), Agama brodata (Pogona vitticeps) jak i inni przedstawiciele rodzaju Pogona, Biczogony (Uromastyx sp.), Szyszkowce (Cordylus sp.), Tarczowce (Gerrhosaurus sp.)

 

Scynk berberyjski (Eumeces schneideri) jak i bardzo blisko spokrewniony scynk algierski (Eumeces algeriensis) są bardzo łagodnymi, pokojowo nastawionymi jaszczurkami nie okazującymi żadnych agresywnych zachowań w stosunku do człowieka, są przy tym dość powolne więc nie powinno być zagrożenia nagłym zeskokiem z rąk podczas wyjmowania z terrarium.

Środowisko życia:

Naziemny

Temperatura °C:

W dzień 25-30°C, punktowo 40-45°C, w nocy niższa.

Wilgotność powietrza %:

Około 50%.

Oświetlenie:

Cykl oświetlenia 12 godzinny. Wymagane UVB 8%.

Typ terrarium:

Stepowe

Żywienie:

Jaszczurki te jedzą pokarm pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Ich dieta powinna składać się ze świerszczy, karaczanów, mączników i innych owadów. W okresie wiosennym i letnim pokarm uzupełniamy o plankton łąkowy. Jako pokarm roślinny możemy podawać owoce i warzywa - np. marchewkę, kiwi, banan, truskawki, ananas. Raz na tydzień pokarm wzbogacamy w wapń i witaminy.

Wielkość terrarium:

80x50x50 cm

Terrarium:

Minimalne wymiary dla parki scynków berberyjskich wynoszą 80x50x40 (dł/szer/wys). Głównym elementem wystroju powinny być skałki i kamienie. Możemy też użyć korzeni lub płatów kory. Możemy zrezygnować z żywych roślin, gdyż zostaną one zniszczone przez lokatorów. Z racji, że scynki pochodzą z piaszczystych terenów i uwielbiają się zakopywać, najlepszym podłożem będzie piasek. Żeby jaszczurki mogły zakopać się całkowicie, warstwa piasku powinna być dosyć gruba - około 10cm. Chcąc imitować nagrzane od słońca podłoże zaleca się stosowanie mat grzewczych przyklejonych do dna zbiornika. Nie stosujmy kabli grzewczych, gdyż jaszczurka zakopując się może się o nie poparzyć. Aby umożliwić jaszczurkom termoregulację mata powinna znajdować się w cieplejszej strefie zbiornika. W terrarium umieszczamy miseczkę z wodą i powinna znajdować się ona w chłodniejszej części terrarium. Scynki często będą zasypywać ją piaskiem, dlatego też wodę w niej wymieniamy codziennie.

Do stworzenia strefy ciepła w której jaszczurki będą się wygrzewać oraz do częściowego oświetlenia terrarium posłuży nam promiennik. Rzeczą o której nie możemy zapominać jest świetlówka UVB. Scynki są jaszczurkami dziennymi i pochodzą z bardzo nasłonecznionych terenów, dlatego najlepiej będzie się nadawać świetlówka emitująca 8% UVB.

Rozmnażanie:

Ta piękna jaszczurka pomimo iż jest łatwa w utrzymaniu w niewoli, nie należy niestety do łatwych w rozmnożeniu. Gatunek o dość słabo zaznaczonym dymorfizmie płciowym. Samce są nieco jaskrawiej ubarwione, i są nieco mocniej zbudowane. Żeby zainicjować porę godową należy przetrzymać scynki w miesiącach zimowym (grudzień-styczeń) w niższej temperaturze około 10-20°C w dzień i 10-15°C w ciągu nocy, czas oświetlenia terrarium podczas tego okresu powinien wynosić około 6-8 godzin na dobę. W naturze po zimowaniu samce zaciekle walczą pomiędzy sobą. Podczas kopulacji samiec przytrzymuje samice szczękami za kark często ją raniąc. Po kilku kopulacjach należy oddzielić samca od samicy. Po około sześciu tygodniach od kopulacji samica składa od kilku do ponad 20 jaj, które składa do dołków wykopanych w wilgotnym piasku. Jaja powinny być przeniesione do inkubatora (nie wolno obracać jaj gadów !!! Muszą zostać przeniesione w takiej samej pozycji w jakiej zostały zniesione) Jaja powinny być inkubowane w temperaturze 28-30°C. Po około 8 tygodniach powinny zacząć się wykluwać mierzące około 12 cm młode scynki. Gatunek trudny do rozmnożenia więc każda udana próba jest wielkim sukcesem. W kwestii rozmnażania podobnie trzeba postępować w przypadku scynka algierskiego (Eumeces algeriensis).

Uwagi:

Wymaga silnego promieniowania UVB.

Jak każda dzienna jaszczurka wymaga oświetlenia promieniami UVB (z racji występowania powinna być jak najsilniejsza), jak i regularnego podawania witamin i minerałów ich brak spowoduje problemy zdrowotne np. krzywice. Jest to jednak dość odporna jaszczurka i poważnej choroby może się nabawić tylko trzymana w karygodnych warunkach, przez nieodpowiedzialnego właściciela.

Literatura:

Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Data modyfikacji: 2020-12-23 09:41