Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Lacerta viridis - jaszczurka zielona
Lacerta viridis - jaszczurka zielona
Crotaphytus collaris - legwan obrożny*
Crotaphytus collaris - legwan obrożny*
Ptychozoon kuhli - gekon fałdoskóry
Ptychozoon kuhli - gekon fałdoskóry
Stenodactylus petrii - gekon perełkowy
Stenodactylus petrii - gekon perełkowy
Phelsuma dubia
Phelsuma dubia

Acanthosaura lepidogaster

Gatunek opisał: Rok opisania: Nie wymaga rejestracji

Polecany dla:

Nie dotyczy

Nazwa łacińska:

Acanthosaura lepidogaster

Synonimy:

-

Podgatunki:

dfsfdsfd

Aktywność:

Dzienna

Środowisko życia:

Nadrzewny

Wilgotność powietrza %:

np. W dzień XX-ZZ%, w nocy nie niżej niż XX-VV%.

Typ terrarium:

Nie dotyczy

Wielkość terrarium:

Nie dotyczy

Trudność hodowli:

Gatunek łatwy w hodowli

Acanthosaura lepidogaster to nadrzewna agama zamieszkująca tropikalne lasy Azji południowo wschodniej - od Chin po Malezje i Indonezję.

Przedstawiciel grupy agam określanych zbiorczo jako "agamy rogate" lub "górskie agamy rogate", ( inne znane gatunki z tej grupy to A. armata i A. capra).

Dorasta do 25-30cm. Samce w szacie godowej lub podniecone przepięknie sie wybarwiają w kontrastowe, czarno zielone wzorki.

Agamy z rodzaju Acanthosaura są zazwyczaj z początku nieufne, ale z czasem oswajają się i przywiązują do właściciela - jak większość agam są inteligentne - jak na gada.

Zwierzę dość delikatne, mimo to po zaadaptowaniu do warunków terraryjnych może być hodowane przez średnio doświadczonych terrarystów.

Nie wymaga dokumentu CITES

Warunki hodowli:

  • Terrarium: dla pary  minimum 40x40x60cm, te jaszczurki są bardzo spokojne i dość nieruchawe.
  • Podłoże:  torf lub torf kokosowy, można go zmieszać z grubym piachem lub żwirem.
  • Akantozaury najchętniej wypoczywają na pionowych, chropowatych powierzchniach. Terrarium powinno mieć boczne ściany wyklejone korkiem, matą kokosową lub innym rodzajem tła strukturalnego. Warto także dla zwiększenia przestrzeni wewnętrznej terrarium umieścić w nim pionowe gałęziepłaty kory lub korkowe rury. Warto także zainstalować w terrarium gąszcz sztucznych lub prawdziwych roślin. Jaszczury muszą mieć gdzie się schować!

 

  • Ta agama (podobnie jak inne gatunki rodzajów Acanthosaura i Goniocephalusbardzo niechętnie piją stojącą wodę, część z nich odmawia picia takowej, nawet jeśli oznaczać to ma śmierć z pragnienia. W terrarium należy zainstalować wodospad, kaskadę, pompkę w basenie która będzie poruszać wodą lub inne rozwiązanie tego typu. W ostateczności spijają krople wody ściekające po spryskiwaniu terrarium, ale to rozwiązanie wyłącznie doraźne. W terrarium powinien się znaleźć basenik takiego rozmiaru by jaszczurka mogła się w nim zanurzyć – chętnie z tego korzystają. Wilgotność utrzymujemy wysoką - na poziomie 70%.
  • Średnio ciepłolubna, temperatura w dzień 21–27°C,  zalecane dogrzewanie (żarówka grzewcza, promiennik). Niezbędna świetlówka UVB o 4–6procentowym udziale UVB.

Pokarm

Acanthosaura Lepidogaster to owadożerca, akceptuje wszystkie rodzaje owadów karmowych od świerszczy aż po szarańczę i karaczany. Niektóre można namówić na zjadanie martwego pokarmu. Niezbędne jest regularne podawanie suplementów wapiennych i witaminowych.

Opracowanie Zoofaktor

Literatura:

Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Data modyfikacji: 2023-10-05 00:29